Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

1. Dünya Savaşında Yapılan Anlaşmalar

1. Dünya Savaşında Yapılan Anlaşmalar Nelerdir Kısaca açıklayalım

1915 Boğazlar Antlaşması İtilaf devletlerinden olan İngiltere ve Fransa’nın İtilaf Devletlerinin diğer bir gücü olan Rusya’yı savaşta tutabilmek için yaptıkları bir antlaşmadır. Rusya dışında kalan diğer İtilaf Devletleri mensupları, Rusya’ya İstanbul’u Boğazları ve Marmara kıyılarını vaat etmiştir. Yani Türk toprakları üzerinden yürütülen bir antlaşmadır.

1915 Londra Antlaşması da yine Osmanlı Devleti üzerinden yapılan bir antlaşma olup İtalya’yı savaşa çekmek isteyen İtilaf Devletleri’nin tasarladığı bir antlaşmadır. 12 Ada ve Güneybatı Anadolu İtalya’ya verilmiş ve mücadelelerini burada sürdürmüşlerdir.

1916 Sykes-Picot Antlaşması ile İtilaf Devletleri’nin en iddialı ülkeleri olan İngiltere ve Fransa kendi aralarında Osmanlı topraklarını paylaşmışlardır. İngiltere Irak’ı almak isterken Fransa; Çukurova, Güneydoğu Anadolu, Musul ve Suriye çevresini tercih etmiştir. Irak tarafında olan diğer Arap bölgelerinde ise bir Arap devletinin kurulması için anlaşıldı.

Rusya’ya verilen topraklara bir ekleme yapılmış, Doğu Anadolu ve Trabzon’a kadar olan Osmanlı’nın Karadeniz kıyıları 1916’da yapılan Petrograd Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmıştır.

İngilizlerin yönlendirmesi altındaki Mısır ve Hicaz arasında da 1916 yılında Mac-Mahon Antlaşması yapılmıştır. Antlaşma ismini Mısır valisi Mac-Mahon’dan almıştır ve Hicaz Emiri Şerif Hüseyin antlaşmanın karşı tarafında yer almıştır. İtilaf Devletlerini işlerinin kolaylaşması adına Arapların Osmanlı’ya karşı ayaklanma başlatmaları karşılığında İngiltere, bağımsız bir Arap devleti kurulacağını belirtti.

Çanakkale Savaşı’nı kaybeden Rusya’nın durumu kötüye gidince, Rusya’nın savaştan çekilme ihtimalini öngören İtilaf Devletlerinin diğer ülkeleri, İtalya’ya daha sıkı sarılmış ve 1917 yılında yapılan Saint Jean de Maurienne Antlaşması ile İtalya’ya Batı Anadolu’yu da önceden verilen bölgelere ek olarak vermiştir.

Bu antlaşmaların bazıları gizli olarak yapılmıştır. Ancak Rusya savaştan çekilip Bolşevik İhtilali ile yeni yönetim başa geçince tüm gizli antlaşmaları dünyaya açmıştır. Bu nedenle de bu tür antlaşmalar uygulamada yer alamamıştır.

1. Dünya Savaşında Yapılan Anlaşmalar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz