Mustafa Kemal’e Neden ATATÜRK Soyadı Verilmiştir?

Bu yazımızda Mustafa Kemal’e neden Atatürk soyadı verilmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra bir dizi modern ve çağdaş inkılaplar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Cumhuriyet döneminde gerçekleşen inkılaplar siyasi, sosyal, ekonomik alanlarda ağırlıklı olarak meydana gelmiştir. Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından biri olarak görülen soyadı kanunudur.

Soyadı kanunun kabul edilmesinden beş ay sonra 24 Kasım 1934 yılında Mustafa Kemal’e meclis tarafından oy birliğiyle Atatürk soyadı verilmiştir. Mustafa Kemal’e Türklerin atası olduğundan ve cumhuriyetin kurucu olduğundan Atatürk soyadı verilmiştir. Türklerin atası olarak bilinen bir soyadı olarak Mustafa Kemal’e mahsustur. Ondan başka kimse Atatürk soyadını alamaz. Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin kurucu cumhurbaşkanı olarak 15 yıl Türkiye iktidarında bulunmuştur.

42 yorum

 1. Bence çok güzel olmuş ama bunları kendimiz yapsak daha iyi olur. Ben buna kendi yaptığımı kontrol etmek için bakıyorum. Sınıf öğretmenimiz bana ‘ben buraya bakıyorum,
  kopya çekip çekmediğinizi de anlıyorum.’ dedi. O yüzden dikkatli olun bence. SadecSadece araştırma yazanlara bakın. Ben de öyle yapıyorum. Sonra öğretmen de tam not veriyor.
  Yani 100 :) ☺

 2. Bence çok güzel olmuş ama bunları kendimiz yapsak daha iyi olur. Ben buna kendi yaptığımı kontrol etmek için baktım. Ama yine de çok güzel olmuş,ben beğendim. Bundan bak –
  mam,kendim yaparım daha iyi. Hem öğretmen buraya ba –
  kıyor, kontrol ediyor. Buradan bakıp bakmadığımızı anlıyor.
  Bana kendisi bizzat söyledi. Eminim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.