Osmanlı Devleti'nin Parçalanışı Sürecinde Devleti Bu Durumdan Kurtarmak Üzere Ortaya Atılan Görüşler Nelerdir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Osmanlı Devleti’nin Parçalanışı Sürecinde Devleti Bu Durumdan Kurtarmak Üzere Ortaya Atılan Görüşler Nelerdir?

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin parçalanışı sürecinde devleti bu durumdan kurtarmak üzere ortaya atılan görüşler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, 19. ve 20. yüzyıllarda gerek siyasi gerek sosyal idari ve hukuki olarak güç kaybetmeye başlamış ve iktisadi yıpranmalar içine girmiştir. Osmanlı Devleti’nde yaşanan yıpranmalar II. Abdülhamid tarafından yavaşlatılsa da son dönemde dünyanın içinde bulunduğu buhran savaşın çıkacağının sinyallerini vermekteydi.

Dünya savaşının çıkma ihtimali konuşulurken Osmanlı Devleti’nin akıbeti de merak konusu oluyordu. Bu nedenle iç ve dış siyasette manipülasyonlar yapılmaya başlanmıştır. Ortaya atılan fikirler arasında İngiltere korumasında bulunmak, Amerikan güdümüne girmek ve kurtuluş cepheleri oluşturmak gibi görüşler bulunmuştur. Kurtuluş yollarının aranmasında milletin azim ve kararı etkili olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuçem dedi ki:

    Osmanlı Devleti’nin parçalanışı sürecinde devleti bu durumdan kurtarmak üzere ortaya atılan görüşler yeni bir hükümet kurulması ve toplumu bilinçlendirecek faydalı dernekler fikriydi.

Yorum Yaz