Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Kılıç Hakkı Nedir

Osmanlı Devletinde padişahlar devletin sınırlarını genişletmek için sürekli fetihler yapmışlardır ve topraklarına toprak katarak sınırlarını genişletmeye çalışmışlardır.

Osmanlı Devleti döneminde eğer Osmanlı ordusu bir savaşa girip o bölgeyi fethedip Osmanlı topraklarına kattıklarında öncelikle o yeri hangi komutanın fethettiğine bakılırdı ve fethedilen o bölge o fetheden komutana verilirdi. Bu duruma da Kılıç hakkı adı verilirdi.

Örnek verecek olursak;

Sudan eyaleti Özdemir Bey tarafından fethedilmiştir ve Özdemir Bey ölmüştür. Bu durum üzerine Özdemir Bey’in oğlu Osman Paşa direk Sudan eyaletine vali olarak atanmıştır çünkü kılıç hakkı babadan oğla geçmiştir.

Her ne kadar Osmanlı Devleti sınırları içinde her ne kadar bu tarz örnekler görülmüş olsa da Osmanlı Devleti döneminde kılıç hakkı yöntemi sık sık kullanılan bir yöntem olmamıştır. Bunun nedeni ise Osmanlı Devleti feodal beylik sistemini tanımak istemiyordu ve bu nedenle de feodal hakları tanımamak ve feodal hakları kaldırmak yönünde bir politika izliyordu.

Kılıç Hakkı Ne Demek Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul