İlahi Kitapların İnsanlık Açısından Önemi

Geçmişten günümüze kadar bir çok dini inanış ortaya çıkmıştır ve Allah dinlere peygamberler aracılığı ile dini kaynaklar göndermiştir. Bu yazımızda sizlere ilahi kitapların insan hayatındaki yeri ve önemi konusunda bilgi vereceğiz.

Allah kullarının yapmalarını istediği emirleri, yapmamaları gereken yasakları ve tüm dini esasları peygamberlere ilahi kitapları göndererek bildirmektedir.

Bugüne kadar dört büyük ilahi kitap indirilmiştir; Tevrat, Zebur, İncil ve Kuran-ı Kerim.

Bu dört ilahi kitapta aslında özünde insanlara aynı esasları öğütler ve emirleri bildirir. İnsanlara nasıl yaşamaları gerektiğini, nasıl birer insan olmaları gerektiğini anlatmaktadır.

Kutsal kitaplara iman, İmanın şartlarıdır. Çünkü İslamda imam esasları birbirleri ile ilişkilidir bu nedenle de kitaplara iman diğer iman esaslarından soyutlanamaz. Peygambere iman edildiğinde de o kutsal kitapların peygamberlere indirilen ilahi kitaplardaki esasları insanlara tebliğ ettiğine inanmaktır.

Kısacası tüm ilahi kitapları aynı öneme sahiptir ve hepsinin temelinde, özünde aynı esaslar biraz farklı şekillerde yer almaktadır.

İlahi Kitapların İnsanlık Açısından Önemi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.