Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mart 2018

Dolma Kalem Nelerden Yapılır

Dolma kalem nelerden yapılır düzenekleri nelerdir hakkında bilgi kısaca özet, Dolma kalem nelerden yapılır

İnsanlar yazının icadından itibaren birçok amaçla yazıyı kullanmışlardır. Kimi duygularını kağıda dökmek için, kimi daha yeni icatlar bulmak için, kimi kanun yazmak için yazı kullanmıştır. Yazı yazmak için gerekli araçlar ise geçmişten günümüze ulaşana kadar çok değişik aşamalardan geçmişlerdir. Farklı malzemelerden farklı kalemler üretmişlerdir ve bunlardan biri de dolma kalemdir.

Dolma kalemin yapımında sertleşmiş kauçuk tercih edilmiştir. Geçmişte kullanıldığı gibi günümüzde de sıklıkla tercih edilmektedir. Sertleştirilmiş kauçuk ince uzun hale getirildikten sonra içi silindir şeklinde oyularak mürekkebin doldurulacağı hazne yerleştirilir. Mürekkebi akıtarak yazı yazmaya yarayacak olan uç da kalemin ucuna denk gelecek şekilde yerleştirilir ve dolma kalem yapımı tamamlanır. Yazı yazma işlemleri sırasında dolma kalemin ucundaki haznede mürekkep bittiği zaman kalemin haznesindeki mürekkep, kalem ucundaki mürekkep haznesine dolar ve yazı yazma bu şekilde devam edebilir.

Dolma kalemin yazı yazılan sivri ucunda ise sağlamlık çok önemlidir. Çünkü kağıtla temas eder ve yazı yazarken kağıda sürtülerek kullanılır. Dolma kalem ucunda bu nedenle sağlam olan iridyum metalleri kullanılır.

Dolma kalemler ilk olarak mürekkep haznesi konmadan üretilirdi. O dönemlerde kullanılan dolma kalemler, mürekkebe batırılarak kullanılırdı. Batırıldıktan sonra uçtaki mürekkep bitene kadar yazı yazılır ve mürekkep bitince tekrar dolma kalemi mürekkebe batırmak gerekirdi. Zamanla gelişen teknoloji dolma kalemleri de geliştirerek mürekkep hazneli dolma kalemler üretilmesini sağladı. Bu sayede günümüzde bile dolma kalemler tercih edilmekte ve rahatlıkla kullanılmaktadır.

en-sevilen-kalem-modelleri_357033

Dolma Kalem Nelerden Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kanarya dedi ki:

  bence epeyi güzel gibi

 2. Adınız ... dedi ki:

  çok kötü olmamaış

 3. SudeEdwards dedi ki:

  Çok güzel ama hiç yardımcı olmadı!

 4. Alper dedi ki:

  Bende oradayım kazık ödev

 5. irem dedi ki:

  Arkadaşlar 5. sınıflar daki türkçe çalışma kitabından ödev vardı :D sayfa 104 oradaki 3. etkinlik vardı onu yapmaya çalışıyorum :D doğru bilgiler vardır belki tam okumadım :)

  1. beyza dedi ki:

   sorma ya bende ordayım yaptıysan söylesene

  2. zeynep dedi ki:

   aynen bende ondan bakmıştım

  3. Adınız ... dedi ki:

   Aynen of çok zor!

  4. zeynep dedi ki:

   aynen onu yapıyorum

  5. rabia nur dedi ki:

   bnde o etkinliği yapmaya çalışıyorum

  6. azra gül dedi ki:

   aynen benimde

  7. berat dedi ki:

   irem çelik misin sen bende berat bende odev yapıom

 6. psude dedi ki:

  idare eder

 7. cemile dedi ki:

  hiç beğenmedim

  1. bok dedi ki:

   hiç beğenmedim ödevime kızdı öğretmen

  1. barış dedi ki:

   ihtiyacım vardı

Yorum Yaz

e okul