Dolma Kalem Nelerden Yapılır

Dolma kalem nelerden yapılır düzenekleri nelerdir hakkında bilgi kısaca özet, Dolma kalem nelerden yapılır

İnsanlar yazının icadından itibaren birçok amaçla yazıyı kullanmışlardır. Kimi duygularını kağıda dökmek için, kimi daha yeni icatlar bulmak için, kimi kanun yazmak için yazı kullanmıştır. Yazı yazmak için gerekli araçlar ise geçmişten günümüze ulaşana kadar çok değişik aşamalardan geçmişlerdir. Farklı malzemelerden farklı kalemler üretmişlerdir ve bunlardan biri de dolma kalemdir.

Dolma kalemin yapımında sertleşmiş kauçuk tercih edilmiştir. Geçmişte kullanıldığı gibi günümüzde de sıklıkla tercih edilmektedir. Sertleştirilmiş kauçuk ince uzun hale getirildikten sonra içi silindir şeklinde oyularak mürekkebin doldurulacağı hazne yerleştirilir. Mürekkebi akıtarak yazı yazmaya yarayacak olan uç da kalemin ucuna denk gelecek şekilde yerleştirilir ve dolma kalem yapımı tamamlanır. Yazı yazma işlemleri sırasında dolma kalemin ucundaki haznede mürekkep bittiği zaman kalemin haznesindeki mürekkep, kalem ucundaki mürekkep haznesine dolar ve yazı yazma bu şekilde devam edebilir.

Dolma kalemin yazı yazılan sivri ucunda ise sağlamlık çok önemlidir. Çünkü kağıtla temas eder ve yazı yazarken kağıda sürtülerek kullanılır. Dolma kalem ucunda bu nedenle sağlam olan iridyum metalleri kullanılır.

Dolma kalemler ilk olarak mürekkep haznesi konmadan üretilirdi. O dönemlerde kullanılan dolma kalemler, mürekkebe batırılarak kullanılırdı. Batırıldıktan sonra uçtaki mürekkep bitene kadar yazı yazılır ve mürekkep bitince tekrar dolma kalemi mürekkebe batırmak gerekirdi. Zamanla gelişen teknoloji dolma kalemleri de geliştirerek mürekkep hazneli dolma kalemler üretilmesini sağladı. Bu sayede günümüzde bile dolma kalemler tercih edilmekte ve rahatlıkla kullanılmaktadır.

en-sevilen-kalem-modelleri_357033

Dolma Kalem Nelerden Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Yapabilirsiniz.

17 yorum

  1. Arkadaşlar 5. sınıflar daki türkçe çalışma kitabından ödev vardı :D sayfa 104 oradaki 3. etkinlik vardı onu yapmaya çalışıyorum :D doğru bilgiler vardır belki tam okumadım :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.