Yerli Malı Haftası İle İlgili Yazı

Yerli Malı Haftası Hakkında Bilgi nedir, Yerli Malı Haftası ile ilgili yazılar

Yerli Malı Haftası

Tutumlu olmak, insanın para ve eşya gibi değerli maddeleri kullanırken kendi ihtiyacı kadar kullanıp aşırıya kaçmamak anlamına gelir. Cimrilikle karıştırılmaması gerekir. Tutumla insan, zamanını, parasını ve eşyasını boşuna harcamaz. Her şeyi düzenli ve gerektiği biçimde kullanır. Kendisine zarar verebilecek kötü alışkanlıklardan kaçınır. Hayatını verimli bir şekilde devam ettirir.

Bizler de gerek kendimize ait olan eşya ve parayı, gerek toplumun ortak kullandığı şeyleri israf etmeden kullanmalıyız. Ortak kullanılan eşyaları veya arkadaşlarımızın eşyalarına karşı daha özenli olmalıyız.

Yatırım, birikim, tutumluluk sadece insanların hayatını değil, devletleri de etkileyen bir unsurdur. Devletler de tıpkı insanlar gibi gelir gider dengesine göre varlıklarını sürdürebilir. Bu dengenin sağlanması için gereken şey, uzun vadeli planlar yaparak yatırımları buna göre değerlendirmek, elde bulunan para ve değerli eşyayı doğru bir şekilde kullanmaktır. Bir devlet bunu düzenli bir şekilde uygularsa kalkınmasını sürdürür ve diğer devletlere bağımlı kalmaktan kurtulur.

Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda Türkiye, savaştan ağır yaralı çıkmış fakir ve çağın gerisinde kalmış, sanayileşmemiş bir ülkeydi. Bu durumun kısa süre içinde düzenlenmesi için 1923 yılında Atatürk tarafından İzmir’de bir iktisat kongresi düzenlendi. Ülkenin dört bir yanından sanayiciler, büyük çiftçiler toplantıya katıldı. Toplumsal üretimde yerli malı kullanılmasına karar verildi. İthalatın azaltılması, mümkün olduğunca yerli üretimin kullanılması teşvik edildi. Başbakan İsmet İnönü 1929 yılında mecliste yaptığı konuşmada ülke ekonomisinin gelişmesi için yerli malı üretimi ve tüketiminin önemine dikkat çekti. İşte bu konuşmanın yapıldığı 12 Aralık ve o günü takip eden hafta bu 1929’dan itibaren yerli malı haftası olarak kabul edildi. Türk toplumunun kendi kendine yeten ve üretimiyle tüketimi kendi başına gerçekleştiren bir ülke olması yolunda ilk adım atıldı.

Bir insan tutumlu davranma alışkanlığını küçük yaşlardan itibaren kazanır. Tutumlu davranış alışkanlığını kazandıktan sonra bunu hayat boyunca başarıyla uygular. Okul dönemlerinde zamanı düzenli kullanan, açık muslukları kapatan çocukla bu alışkanlıklarını ömürleri boyunca bırakmazlar. Bu yüzden bir çocuğa küçüklükten itibaren tasarruf eğitiminin verilmesi ve bu alışkanlığın kazandırılması gerekir.

Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftasının amacı, milli kaynakların milli teşebbüsle işletilmesidir. Bu hafta okullarda tüketim maddelerinin iç pazardan karşılanmasının ekonomimizi olumlu etkileyeceği üzerine konuşmalar yapılır. Yerli mallı kullanımının önemine vurgu yapılır.

yerli malı haftası

Yerli Malı Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.