Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Çinliler Türklere Karşı Nasıl bir Politika İzledi

turk-cin-siyasi-munasebetleriTarih boyunca devletler arasında bir çok çıkar konuları meydana gelmiştir ve ezelden beri devletler arasındaki mücadelelerin temel nedenlerini siyasi hakimiyet çıkarları ve maddi kaynaklar meydana getirmiştir dolayısıyla da her devlet birbirleri üzerinde bir takım politikalar uygulama yoluna gitmiştir. Bu yazımızda Çinliler Türklere karşı nasıl bir politika izledi kısaca sizlere bilgiler vereceğiz.

Türkler ile Çinliler arasındaki mücadeleler oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Öyle ki; Türklerin tarih sahnesine çıktıklarında mücadele ettiği ve siyasi bir üstünlük sağlamaya çalıştığı devletlerin başında Çin gelmektedir. Bu nedenle de Çinliler de Türkler üzerinde bir çok politika uygulamaya başlamıştır. Türkler ve Çinliler arasındaki mücadelenin temelinde ise her iki ülkenin de ortak noktası olan önemli ticaret yolları bulunuyordu. Peki bu durumda Çinlilerin Türklere karşı uyguladığı politika ise “böl-parçala-yönet” politikası olmuştur.

Çinliler, Türkler üzerinde böl-parçala-yönet politikasını uygularken Çinli prensesleri kullanarak Türk tiginleri arasında bir çatışma ortamı yaratmaya çalışmışlardır. Bununla birlikte Türklerin arasına giren Çinli casuslar da Türk boyları arasında kaos ortamı yaratmışlardır. Bu durumda casuslar sayesinde Çinliler Türk ordusunun yapısını ve özelliklerini öğrenmiş oldular.

Ayrıca Çinliler, Türklere ait olan İpek yolunu ele geçirerek Türklerin ekonomik bağımsızlıklarını da yok etmek için ayrı bir politika izlemişlerdir.

Çinliler Türklere Karşı Nasıl bir Politika İzledi Neden Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul