Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

İletişimi Olumlu Yönde Etkileyen Faktörler

iletisimi-etkileyen-olumlu-ve-olumsuz-faktorlerİnsanların herhangi bir konu ya da durum hakkında sahip oldukları duygu ve düşünceleri karşısındaki insana ya da bir insan topluluğuna bir kanal vasıtası ile aktarması olayına “İletişim” adı verilmektedir. Bu yazımızda iletişimi olumlu yönde etkileyen faktörler nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

İnsanların birbirleri ile kurdukları iletişim sürecinde bu iletişimi olumlu ve olumsuz yönde etkileyen bir takım faktörler meydana gelmektedir. Bizler bu yazımızda sizler için iletişimi olumlu yönde etkileyen faktörler konusunu inceleyeceğiz;

  • İletişim sürecini olumlu yönde etkileyen en temel faktör öncelikle empati kurmaktır. Kişiler iletişim sırasında karşısındaki kişi ya da kişiler ile empati kurarsa yani kendisini onun yerine koyabilirse bu durumda iletişim süreci daha başarılı ve anlaışır olacaktır böylece göndericinin gönderdiği mesajı alıcı anlaşılır ve doğru bir şekilde alabilecektir.
  • İletişim sürecinde konuşmacı olabileceğimiz gibi dinleyici olarak da yer alabiliriz. Şayet dinleyici isek bu süreçte konuşmacıyı etkili bir şekilde dinlemek iletişimi olumlu yönde etkileyecektir.
  • İletişime giren kişilerin her biri aynı özelliklere birebir sahip değildir bu nedenle de kişilerin iletişimi daha olumlu kılabilmeleri için birbirlerinin farklılıklarına saygı duymaları kaçınılmaz bir şarttır.
  • İletişimde insanların birbirleri ile göz kontağı kurması da iletişimi olumlu yönde etkileyen bir diğer etmen olmaktadır. Göz teması kurarak iletişim sağlayan kişiler daha dikkatli ve etkili olur.
  • İletişimde jest ve mimikler de önemli bir yer tutmaktadır bu nedenle de kişiler iletişim halinde iken asık suratlı olmak yerine gülümseyerek tutum ve davranışlar sergilemelidir.
  • İletişimi olumlu etkileyen bir diğer husus ise kişilerin “Ben” dilini kullanmalarıdır. Ben dili insanlara her zaman daha nazik ve çekici gelmektedir.

İletişimi Olumlu Yönde Etkileyen Tutum ve Davranışlar Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Böümünden Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz