Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Nisan 2018

Biyoçeşitlilik Nedir

Bir bölgede bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca fazla olmasına biyolojik çeşitlilik ne demek konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

biyocesitlilikHer ekosistemde kendine özgü bir biyolojik çeşitlilik görülmemektedir ve bu durum doğal bir zenginliktir. Herhangi bir ülkede canlı ve tür çeşitliliği ne kadar fazla olursa o ülkenin biyolojik zenginliği o kadar fazla olur ve bu zenginlik tüm dünyanın olarak görülür. Her ne kadar bir ekosistemde biyolojik çeşitlilik fazla olsa da o ekosistem diğer ekosistemlerden farklıdır denemez.

Sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturan biyolojik çeşitlilik; genetik çeşitlilik, tür çeşitliliği ve ekosistem çeşitliliği olmak üzere üç ayrı kavramdan meydana gelmektedir.

Genetik çeşitliliği; bir tür kapsamında bulunan bireylerin kalıtımsal yani genetik yapılarının farklı olduğunu ortaya koyar.

Tür çeşitliliği; bir ekosistemde hayatlarını devam ettiren genetik bağlamda birbirine benzeyen türlerin sayısını ifade eder.

Ekosistem çeşitliliği; sınırları belli olan bir alanda yaşayan bitkiler ve hayvanlar gibi canlı varlıklarla toprak, su, hava ve mineraller gibi cansız varlıkların çeşitliliğini ifade eder.

Türkiye’deki bitki ve Hayvan Biyoçeşitliliği Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Asiye dedi ki:

  Teşekkürler. biyoçeşitlilik nedir ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  1. elif dedi ki:

   emeği geçenlere teşekkürler, biyoçeşitlilik nedir kısa yazılmış, çok beğendim, araştırma ödevime yardımcı oldu.

 2. Aytekin dedi ki:

  sağ olun biyoçeşitlilik nedir kısaca biyoçeşitliliğin oluşumu ve değişimi öğrendim.

 3. erman dedi ki:

  güzel beğendim biyoçeşitlilik nedir kısaca olması hoşuma gitti uzun olsaydı yazmayacaktım.

Yorum Yaz

e okul