Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Kasım 2018

Mevlana İle İlgili Bilgi

Asıl adı Mevlana Celaleddin Belhi Ruhi olan mevlana ile ilgili bilgiler çok kısa vermek amacıyla sizler için bu yazımızı hazırladık.

mevlana_kimdir_hakkinda_bilgi30 Eylül 1207 tarihinde dünyaya gelen Mevlana, Afganistan sınırları içinde bulunan Horasan bölgesinin Belh şehrinde 17 Aralık 1273 tarihinde gözlerini hayata yummuştur. İslam ve tasavvuf dünyasında tanınan Fars kökenli bir şair olan Celaleddin Rumi, Mevlevi yolunun ilk ve tek öncüsüdür.

 

Mevlana, Anadolu’da yaşamaya başladıktan sonra kendisine çok büyük saygı ve sevgi gösterilmiştir. Bu sevginin ve saygının gösterisi olarak da kendisine “Mevlana” unvanı verilmiştir. O dönemin İslam kültür merkezi olan Belh şehrinde hocalık yapan Bahaeddin Veled’in oğlu olan Mevlana Celaleddin Rumi, babası vefat ettikten sonra 1232 senesinde Konya’ya gelerek Seyid Burhaneddin’in manevi terbiyesini alıp dokuzuncu yılında ona hizmet etmeye başlamıştır.

ESERLERİ:

  • Mektubat
  • Divan-ı Kebir
  • Fihi Ma Fih
  • Meclis-i Seba (Yedi Meclis)

Ksıacası; Mevlana Celaleddin Rumi, insanlık tarihine önemli bir örnek teşkil eden bir insandır.

Mevlana Hakkında Bilgiler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz