Bilim Adamları ve Buluşları

Bilim adamları ve icatları, bilim adamları ve icatları listesi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Arşimet: Kürenin hacmini bulmaya yaran formüller bulan ünlü matematikçi aynı zamanda yer altındaki suyu çıkarmaya yarayan bir pompa icat etmiştir ve bu pompa günümüzde hala kullanılmaktadır. Ayrıca suyun kaldırdığını gören Arşimet, suyun kaldırma gücünü tespit etmiştir.

Nicolaus Copernicus: 30 yııl süren çalışmalarının ardından dünyanın her gün kendi ekseni etrafında döndüğünü ve dünyanın güneş ve diğer gezegenler etrafında da farklı zaman dilimlerinde döndüğünü söylemiştir. Copernicus, her ne kadar bu teoriyi ortaya atmasa da o öldükten sonra teorisi gün ışığını çıkmış ve doğrulanmıştır.

Blaise Pascal: 1647 yılında hesap makinesini icat eden Pascal, sonrasında barometre, hidrolik kaldıraç ve sinngayi gibi aletleri bulmuştur.

Galileo Galilei: İtalyan gök bilimci ve metametikçi bilim adamı ilk olarak teleskopu icat etmiştir. Galileo, aynı zamanda güneş lekeleri üzerinde çalışan ilk bilim adamı olmuştur. Galileo, düşen cisimlerin yasasını keşfetmiştir.

Robert Boyle: Bu bilim adamı hava, boşluk ve solunum üzerinde deneyler yaparak gaz basıncı ile hacmin ters orantılı olduğunu ileri sürmüştür.

Newton: Newton, yerçekimi yasası üzerinde çalışmış bir bilim adamı olarak bilinmektedir. 1868 yılında Newton, ilk yansıtmalı teleskopu icat etmiştir.

Bilim Adamları ve Buluşları Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

  1. teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, bilim adamlarının buluşları kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.