Atatürk’ün Düşüncelerine Yön Veren İlkeler Nelerdir

Atatürkçü düşünce sistemi Atatürk’ün düşünce yapısını etkileyen olaylar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk, oluşturduğu ve Türk milletine miras olarak bıraktığı Atatürkçü düşünce sisteminde bazı ilkelerinden yön bulmuştur. İşte Atatürk’ün düşüncelerine yön veren ilkeleri;

Cumhuriyetçilik, bu ilke bir milletin yönetiminin bir kişinin elinde olmasını değil milletin seçtiği ve milletin iradesinin hakim olduğu bir zümreye ait olması gerektiği savunulur. Cumhuriyetçiliğe göre başta bir devlet başkanı bulunur ve devletin diğer organları milletin seçimleri sonucunda göreve gelir ve böylece millet, egemen bir güç haline gelir.

Milliyetçilik, Mustafa Kemal Atatürk milliyetçilik akımına göre her ne kadar Türk Devleti, diğer ülkelerle uluslararası ilişkiler kursa da Türk milletinin kendi milli özelliklerini, kültürlerini ve milli benliklerini kaybetmemelerini dile getirmiştir.

Halkçılık, bu ilke eşitlik kavramını öne sürmektedir. İnsanlar, her ne olursa olsun hangi şartlarda olursa olsun yasalar ve kanunlar önünde eşittir.

Devletçilik ilkesi bir devletin ekonomisini ifade etmektedir. Bir devletin ekonomisi ne kadar güçlüyse devletçilik ekonomisine göre o devlet oldukça güçlü bir devlettir. Çünkü bir devleti ayakta tutan önemli unsurlardan birisi ekonomidir.

Laiklik ilkesine göre devletin geleceği açısından din işleri ve devletin işleri birbirinden bağımsız olarak yürütülmeye başlanmıştır.

İnkılapçılık ilkesine göre ise Atatürk değişimden, yeniliklerden ve çağa ayak uydurmanın yanaydı.

Atatürk’ün Düşüncelerine Yön Veren İlkeler Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.