Şuubiyye Hareketi

Şuubiyye ne demektir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Şuubiyye hareketi, Abbasi Devleti döneminde arap olan halkın arap olmayan müslüman halkı küçümsemesi ve hor görmesi sonucunda ortaya çıkan bir akımdır.

Şuubiyye akımı ağırlıklı olarak kendisini Emevi Devletinin döneminde göstermiştir. Emevi Devleti döneminde Arap halk, arap olmayan müslüman halka üstünlük sağlamaya çalışmıştır. Bu durum sonucunda Arap olmayan müslümanlar arasında milliyetçilik akımı ortaya çıkmıştır.

Abbasi devleti döneminde müslümanlığı kabul eden milletlere ise halifeler daha fazla yakınlık gösterdi ve böylece şuubiyye akımı daha da güçlendi. Horasanlılardan destek alarak halife olan Memun zamanında ise milliyetçilik akımı şuubiyye hareketi adını aldı ve şuubiyye hareketi siyasi hayatta etki etmeye başlamıştır.

Şuubiyye akımını benimseyenler Arap olmayan müslüman halktır. Arap olmayan müslüman halk bu hareket ile birlikte arap halka karşı kendi geleneklerini, göreneklerini, adetlerini savunmuşlardır. Bu nedenle de arap halk ile arap olmayan müslüman halk arasında sık sık sürtüşmeler ortaya çıkmıştır.

Şuubiyye Hareketi Şuubiyye Ne Demektir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.