Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mart 2018

Atabarı Türküsünün Hikayesi ve Sözleri

Aşağıda atabarı türküsünün hikayesi ve sözleri kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele yıllarında Anadolu sathında verilen elim mücadeleler ve savaş sonrası kayıpların ardından yeniden işgal hareketlerine karşı gelinmesi yeni direniş hatlarının oluşması geride kalanların da seferberlik kapsamında vazife almasına neden olmuştur.

Büyük kahramanlıklar gösteren Anadolu halkı, muzaffer olunca kutlamalar yapmıştır. Artvin yöresinde, yöresel oyunlardan biri olan bar oyunun oynanması ve türküsünün söylenmesi de bu mücadeleler sonucunda dile getirilmiştir. Artvin halkı, askerlerin muzaffer olmasını ve arkasından yaşanan dertlerin, sıkıntıların, sevdaların acılarını gündeme getirmek ve hiç unutturmamak için bu türküyü söylemektedirler.

Anadolu coğrafyasında bu mücadelelerin yaşanması askerlere yazılan türkülerin gündeme gelmesinde, ağıtların yakılmasında etkili olmuştur. Karadeniz yöresinde de bu olaylar yaşanmıştır. Türküler ve yöresel oyunlar ile bu mücadelelerin unutturulması ve nesilden nesle aktarılması söz konusu olmuştur. Bu nedenle ata barı türküsü oldukça önemlidir.

Atabarı türküsünün sözleri şu şekildedir:

Bahçası Var Bağı Var
Ayvası Var Narı Var
Atamızdan Yadigâr
Bizde Atabarı Var

Uzun Uzun Kamışlar
Ucuni Budamışlar
Benim Ela Gözlümü
Askera Yollamışlar

Ben Bir Uzun Kamışım
Yoluna Dikilmişim
İster Al İster Alma
Arnuva Yazılmışım

Buray Baba Evidur
Tahtaları Kevidur
Çalın Vurun Oynayın
Burası Düğün Yeridur

Atabaridur Bari
Bahçada Gördüm Yarı
Sesledim Ses Vermadi
Ağladı Zarı Zarı

Atabarı Türküsünün Hikayesi ve Sözleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. umut dedi ki:

    Atabarı türküsünü çok iyi bilirim. En yakın komşumuz Erzurumlu o kadar dinliyor ki bunu artık ezbere biliyorum :) Atabarı oyunu da var geleneksel oyunları sayılır bıçakla falan oynanıyor.

Yorum Yaz

e okul