Aşık Veysel Hayatı Kısa Özet

Aşık Veysel Hayatı Hakkında Kısa Bilgi, Aşık Veysel Hayatı özet kısaca

Aşık Veysel (Doğum tarihi 25 Ekim 1894, Şarkışla, Sivas – Ölüm tarihi 21 Mart 1973, Sivrialan, Sivas) Aslen Avşar Türkmenlerinin Şatırlı kabilesinden olan ünlü Türk halk ozanının soy ismi buradan gelmektedir. Aşık Veysel Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde dünyaya geldi ve önce 7 yaşında sol gözünü çiçek hastalığı geçirerek,ardından da sağ gözünü bir kaza sonucu kaybederek hayatına bu şekilde devam etmiştir. 21 Mart 1973’te de yine Sivas Sivrialan’da hayata gözlerini yumdu.

Aşık Veysel’i bağlamayla tanıştıran babası oldu. Devamlı evlerine gelen aşıklardan dolayı Veysel’in bağlamaya ilgisini fark eden babası ona bir bağlama aldı. İlk bağlama dersini veren de babasının arkadaşı Çamşıhılı Ali’dir. Pir Sultan Abdal, Dertli, Dadaloğlu, Erzurumlu Emrah, Yunus Emre, Karacaoğlan gibi aşıklardan etkilendi ve bağlamada usta oldu.

Aşık VeyselSivas Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olan Ahmet Kutsi Tecer Aşık Veysel’in tanınmasına aracı oldu ve 1931 yılında Veysel’in adını duyurdu.1933 senesinde de Mustafa Kemal için türkü söylerek yine öğretmeninin yardımıyla tüm Türkiye’de nam saldı. Daha önce köyünden hiç ayrılmamış olan Veysel sanatını pek çok yörede türkülerini söyledi .İstanbul Radyosu’nun ilk yayınlarında da sanatını icra etti.Köy Enstitüleri’nde halk türküleri ve bağlama derslerini 1941-1946 yılları arasında verdi.
Yapıtlarında sade diliyle dikkat çeken Aşık Veysel Türkçe’yi büyük bir ustalıkla kullandı.Beraberlik mesajları vermesi ve bilimi önemsemesiyle samimi bir profil yansıttı. Doğa, toplumsal olaylar ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında şiirleri toplanmıştır.Hayatını kaybettikten sonra yapıtları Büütün Şiirler (1984) adıyla yeniden yayınlandı.

1952’de İstanbul’da büyük bir jübile yaptı. 1965’te de Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararıyla “Anadilimize ve Milli Birliğimize yaptığı hizmetlerden dolayı” Aşık Veysel’e aylık bağlanmıştır. Her sene adına Şarkışla’da şenlik yapılır.

Aşık Veysel’in Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

53 yorum

      • öretmenime hep dua ederdim aşık veyselin hayatını araştır desin diye sonunda da oldu aşık veyselin hayatını araştırdım ve okulun en güsel araştırma ekibine üye olmayı başardım ve okulun birin cisi oldum anem babam benimle gurur duyuyor kim bu yasıyı hasırlamışsa onlara co teşekkür ederim oh be dünya varmış öretmenimi cok seviyorum benim canım öretmeni ve ailem ve allahım senin sayende kasandım bütün dünyayı cok seviyorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.