Aşçı Nedir Ne İş Yapar Kısaca

Aşçı Nedir, Aşçı Ne İş Yapar Kısaca

Aşçılık olarak da bilinen meslek grubudur. Yemeği yenebilir kıvamda hazırlayan ustalara aşçı denir. Çeşitli meyve, sebze ve sosların

pişirme, kurutma, ısıtma, dondurma gibi yöntemler kullanılarak yemeye hazır hale getirilmesi işini yürüten şeflerdir.

Bazı yemekler çiğ olarak yenmediği için pişirilmesi gerekir. Bazı meyve-sebzelerin de tek başına yenmesi lezzetli değildir. Ayrıca pişirilen yemeklerin sindirimi daha kolaydır.

aşçı nedirBesinler, çiğ olarak tüketildikleri halde içindeki parazit ve diğer zararlı bakteriler vücuda karışabilir ve insanları hasta edebilir. İşte bu nedenlerle bazı yemeklerin özenli bir şekilde pişirilmesi gerekir. Doğru pişirilen yemekte zararlı bakteriler yok olur.

Aşçılık aslında bir sanattır. Yemek yapmayı hemen herkes az çok bilir. Ancak iyi ve lezzetli bir yemek yapabilmek için doğru malzemenin, doğru sosların gerektiği miktarda kullanılması ve belli bir süreyi aşmayacak şekilde pişirilerek servis edilmesi gerekir. Uzman bir aşçı, hangi yemeğe ne kadar malzeme kullanılacağını ve ne kadar sürede pişeceğini çok iyi bilir ve insanlara yemeye doyum olmayacak tatlar sunar. Ayrıca aşçılık bir bilim dalıdır. Üniversitelerde gastronomi adıyla bir kürsü bulunmaktadır. Gastronomi, yemeğin nasıl sunulacağını, yemekte hangi malzemelerin seçileceğini inceleyen bir bilim dalıdır. İnsan üstün yaratılmış bir varlıktır. James Boswell, canlılar arasında sadece insanın yemeği pişirerek yediğini ve farklı yemekler üretebildiğini söylemiştir.

Her ülkenin kendi yemek kültürü vardır. İklim, bulunulan coğrafya, yaşanılan bölgede yetişen meyve ve sebzeler yemek kültürünün farklı gelişmesinde etkili olmuştur. Fiziki etmenlerin yanı sıra dini ve kültürel etmenler de yemek kültürünün farklı gelişmesinde etkilidir. Fransa’da sebze ve et ağırlıklı bir mutfak bulunurken Akdeniz ülkelerinde daha çok zeytinyağlı yemekler göze çarpar. Uzakdoğu mutfağında ise belki de bizim yemeye cesaret edemediğimiz böcek, çekirge vs tarzında hayvanlar da tüketilebilir.

Küreselleşmenin yaygınlaşmasıyla dünya mutfaklarının farklı lezzetleri de gittikçe tanınır olmaya başlamıştır. Böylelikle aşçılıkta da farklı kültürlerin kaynaşarak daha yeni yemeklerin ortaya çıktığını gözlemliyoruz.

Aşçılık Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

10 yorum

  1. Ben de bir aşçı olarak bu dünyada en güzel meslek budur Saatlerce yemek yapıyorsun hiç sıkılmadan Haftalarca izin kullanmadın çalışıyorsun Tam tersine mutlu oluyorsun İşte aşçlik böyledir

  2. Evet aşçılık iyidir tatil yok Bayram yok gerekirse izin yok 12 saat çalış hele restourantta çalışıyorsan soğuk tezgahını ayarla sıcak tezgahını ayarla alakartı kontrol et abiyeri hazırla bezleri yıka grimiz yağı değiştir yaz seZonu patlarsın herkes pazar günü gezer sen aşçı ceketiyle tavuk gibi kavrulursunuz vb aşçılık iyidir

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.