Aliya nedir

Aliya ne demek, Aliya nedir

Aliya, auyya olarak da bilinir (İbranicede “yükselme”), çoğul alîyot ya da alîyos, Yahudilikte, ibadet eden bir kimseyi çağı­rıp, Tora’dan (Tevrat’ın ilk beş kitabı) daha önce kararlaştırılmış bir bölümü okumasını isteyerek onurlandırma. Her sebt günü sa­bah okunan dua, en az yedi bölüme ayrıldığı için bunları okumaya en az yedi kişi çağrılır. Başka bir kişi de son okuma parçasının bir bölümünü tekrarlamaya ve Haftarah’ı (Tev­rat’ın peygamberlerle ilgili kitaplarından seçilen okuma parçası) ezberden okumaya çağrılır.

Eğer bir kohen (ilk rahip Harun’un soyun­dan bir kişi) ve bir de Levili (rahipler kabilesi Levioğullarımn soyundan gelen bi­ri) varsa, bunlar sırayla birinci ve ikinci okumaya çağrılma ayrıcalığına sahiptirler.

14. yüzyıla gelindiğinde, İbranice bilgisi yetersiz olanları mahçup etmemek için eği­tim görmüş bir okuyucu tayin etme geleneği yerleşmişti. Böylece, çağrılan kişinin göre­vi, okumaya baştan sona yalnızca nezaret etmek ve uygun duaları ezberden okumak haline geldi. Bir zamanlar ‘yaygın olan, aliya’yı başka birisine satma uygulaması daha sonra bırakıldı. Aliya, eskiden Kutsal Topraklar’a yüksel­me anlamına geldiği gibi, günümüzde de göçmenlerin başka topraklardan İsrail’e “yükselme”sini anlatmak için kullanılır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.