Aliya nedir
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Aliya nedir

Aliya ne demek, Aliya nedir

Aliya, auyya olarak da bilinir (İbranicede “yükselme”), çoğul alîyot ya da alîyos, Yahudilikte, ibadet eden bir kimseyi çağı­rıp, Tora’dan (Tevrat’ın ilk beş kitabı) daha önce kararlaştırılmış bir bölümü okumasını isteyerek onurlandırma. Her sebt günü sa­bah okunan dua, en az yedi bölüme ayrıldığı için bunları okumaya en az yedi kişi çağrılır. Başka bir kişi de son okuma parçasının bir bölümünü tekrarlamaya ve Haftarah’ı (Tev­rat’ın peygamberlerle ilgili kitaplarından seçilen okuma parçası) ezberden okumaya çağrılır.

Eğer bir kohen (ilk rahip Harun’un soyun­dan bir kişi) ve bir de Levili (rahipler kabilesi Levioğullarımn soyundan gelen bi­ri) varsa, bunlar sırayla birinci ve ikinci okumaya çağrılma ayrıcalığına sahiptirler.

14. yüzyıla gelindiğinde, İbranice bilgisi yetersiz olanları mahçup etmemek için eği­tim görmüş bir okuyucu tayin etme geleneği yerleşmişti. Böylece, çağrılan kişinin göre­vi, okumaya baştan sona yalnızca nezaret etmek ve uygun duaları ezberden okumak haline geldi. Bir zamanlar ‘yaygın olan, aliya’yı başka birisine satma uygulaması daha sonra bırakıldı. Aliya, eskiden Kutsal Topraklar’a yüksel­me anlamına geldiği gibi, günümüzde de göçmenlerin başka topraklardan İsrail’e “yükselme”sini anlatmak için kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz