Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Aralık 2017

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Tek Kişi Egemenliğinden Halk Egemenliğine Cevapları Top Yayınları 52

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 52 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Tek Kişi Egemenliğinden Halk Egemenliğine Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik sayesinde Cumhuriyet’in ilanından öncesi ve sonrasını karşılaştırarak Cumhuriyet yönetiminin demokrasi rejimi ile olan ilgisini kavrayacaksınız.

TEK KİŞİ EGEMENLİĞİNDEN HALK EGEMENLİĞİNE

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 52 Cevabı

A. Tanımlamalardan yola çıkarak Türkiye’de demokrasi rejiminin yerleşmesine katkıları açısından Cumhuriyet’in ilan edilmesinin önemini değerlendiriniz.

DEMOKRASİ: Vatandaşların özgür, eşit ve adaletli bir düzende haklarını kullanabildiği, yönetenlerin seçimle belirlendiği ve ülkeyi hukuka uygun olarak yönettiği siyasal bir sistemdir.

CUMHURİYET: Egemenliği halka ait olduğu yönetim anlayışıdır.

  • Cevap: Cumhuriyet’in ilanından önce ülke monarşi sistemle yönetiliyordu yani ülke yönetimi tek bir kişinin elindeydi. Cumhuriyet ilan edildikten sonra demokrasi rejimine geçilmiştir. Demokrasi rejimi ile tüm vatandaşlara eşit hak ve özgürlükler verilmiştir ve Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında olan herkes Türk vatandaşı kabul edilmiştir. Cumhuriyet yönetiminin de temelinde adalet ve eşitlik vardır bu nedenle de demokrasi rejiminin Cumhuriyet yönetiminin uygulanmasında büyük ölçüde faydası olmuştur. Bu sayede Cumhuriyet yönetiminin gereklilikleri olan eşitlik ve adalet ilkeleri demokrasi ile Türkiye Cumhuriyeti devletine getirilmiştir. Bu nedenle de Cumhuriyet yönetimi için olmazsa olmaz gerekliliklerin başında demokrasi rejimi gelmektedir.

B. Cumhuriyet’in ilanı ile devlet yönetiminde meydana gelen değişiklikleri ve çözüme kavuşan sorunları bildiriniz. 

  • Cevap: Cumhuriyet’in ilanından önce ülke monarşi ile yönetiliyordu yani ülke yönetimi tek bir kişinin ya da ailenin ailende idi. Ülke hakkında alınacak kararları yönetimde olan kişi ya da kişiler kendisi veriyordu ve halkın devlet hakkında hiç bir şekilde söz hakkı yoktu. Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte egemenlik halka verilmiştir ve böylece kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisine her ilden milleti temsil edecek milletvekilleri oy ile seçilerek halkın düşünceleri ön plana çıkarılmıştır. Ayrıca çok partili sisteme geçilerek ülkeyi yönetecek parti halkın oylaması ile yani halkın seçimi ile seçilmeye başlanmıştır. Cumhuriyet yönetim şekli ile ülkeye eşitlik, adalet gibi kavramlar gelmiştir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları