2014 SBS Sistemi Nasıl Olacak

Yeni SBS sistemi nasıl olacak. 2014 SBS nasıl olacak ayrıntılar netleşti. Yeni Sistemin adı ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş’ (TEOG) olarak açıklandı.

Neredeyse her yıl değişikliğe uğrayan liselere öğrenci alma sınavlarında  SBS şimdi de yeni değişiklikle 36 sınavlık yeni sistemle tarihe karışıyor.

etut

TOEG 2014 yeni SBS sınavı sistemi, 2014 SBS sınav soruları nasıl olacak Yeni SBS sistemi 2014

Yeni sisteme göre bu yıl 8. sınıfa geçen öğrenciler biri aralık diğeri nisan aylarında olmak üzere toplamda on iki sınava tabi tutulacak. İlerleyen senelerde 6. ve 7. sınıflar da sisteme eklenecek. Bu durumda her yıl 12 olmak üzere 8. sınıfa giden bir öğrenci toplamda 36 sınava girmiş olacak. Eğer öğrenciler Galatasaray, Kabataş gibi herkes tarafından yoğun şekilde talep edilen okullara girmek isterse ek bir sınavı daha geçmesi gerekecek.

Henüz yeni sitemin ayrıntıları tam olarak belli olmasa da alanında uzman rehberlik öğretmenleri sorularımıza cevap verdi.

Yeni sınav sistemi ne zaman başlıyor?

Bu sene. Yeni sisteme göre bu yıl 8. sınıfa geçen öğrenciler biri aralık diğeri nisan aylarında olmak üzere toplamda on iki sınava tabi tutulacak. Galatasaray, Kabataş gibi herkes tarafından yoğun şekilde talep edilen okullara girmek isteyenlerin, ek bir sınavı daha geçmesi gerekecek.

2016 2017 öğretim yılında kaçıncı sınıflar girecek?

2016 2017 öğretim yılında 8’inci sınıfta öğrenim gören öğrenciler sınava girecek.

Hangi derslerden merkezi sınav olacak?

Yeni sisteme göre Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji , Yabancı Dil (İngilizce) derslerinin 2. Sınavı, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin son sınavı bakanlık tarafından merkezi sistemle yapılacak. Sorulacak soru sayıları, ağırlıklı katsayıları ve puanlama yöntemi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Sınav nasıl yapılacak?

Yeni sınavlar test şeklinde uygulanırken, verilen yanlış cevap doğru cevabı etkilemeyecek.

Hangi dersten, kaç soru sorulacak?

Hangi dersten kaç soru sorulacağı henüz kesin olarak açıklanmadı.

Sorular nasıl hazırlanacak?

Sorular sınav tarihine kadar işlenmiş olan konulardan MEB müfredatına göre hazırlanacak.  Ancak sorularda geçmiş yılların bilgileri de yer alacağından eksik bilgisi olan öğrencilerin bu eksiklerini tamamlaması gerekiyor.

OKUL BAŞARISI YÜZDE 40 ETKİLİ

Liselere yerleştirme nasıl yapılacak?

8. sınıfların liseye yerleştirme puanının % 60’ı merkezi sınav, % 40’ı okul başarısı yani öğretmen kanaatinden oluşacak. Öğrenciler, yıl sonunda belirlenecek Liseye Yerleştirme Puanı ile kayıt yaptırmak  istedikleri okulları tercih edecek. Tercihler MEB tarafından sıralanarak öğrenciler puanlarına göre tercih ettikleri okula kaydedilecek.

Öğretmen kanaat notu bazı suistimallere neden olmayacak mı?

Öğretmene bırakılan yüzde 40 kanaat puanı tüm eğitimcileri endişelendirmekte. Bu durum öğrenciyi ve öğretmeni özel derse yöneltebilir ve birtakım haksızlıklara sebep olabilir.

Ortaokul 6 ve 7’nci sınıflar ne zaman sınava girecek?

2014–2015 öğretim yılından itibaren 6. ve 7’nci sınıf öğrencileri de yeni sisteme dahil edilecek.

8’İNCİ SINIFTA ETKİ YÜZDE 70

Sınav puanlarının yerleştirmeye etkisi nasıl olacak?

Merkezi sınavlar öğrencilerin liselere yerleştirme puanına her sınıfta  % 60 olarak etki edecek.

Sınıf puanı= % 60 Merkezi Sınav+% 40 Yıl Sonu Başarı Puanı

Sınıf puanlarının, Ortaöğretime Yerleştirme Puanı’na etkisi, 6’ıncı sınıfta yüzde 10, 7’nci sınıfta yüzde 20, 8’inci sınıfta yüzde 70 olarak eklenecek.

OYP = %10 SP6 + %20 SP7 + %70 SP8

Öğretmenlerin görev yerini değiştirmek sınav güvenliği için yeterli olacak mı?

Büyük şehirlerde dahi sınav tarihinde öğretmenler farklı okullara gitse de okul idarecileri kendi okullarında bulunacaklar. Küçük yerleşim birimlerinde (köylerde, mezralarda), öğretmenlerin farklı okullarda yer alması konusunda sorun yaşanabilir. Bu durum birtakım haksızlıklara sebebiyet verebilir. Bizce bunu önlemenin en iyi yolu genel sınavı sadece şehir merkezlerinde yapmaktır.

Telafi sınavına giren öğrenciler aynı soruları mı yanıtlayacak?

Bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor. Ama soruların değiştirilmemesi birtakım haksızlıklara sebep olur.

Öğrenciler bulundukları illerin dışındaki okulları tercih edemeyecek mi?

Bu konuda da yapılmış bir açıklama söz konusu değil. 8. sınıfı tamamlayan öğrenciler başarı puanlarına göre il içinde sıralamaya sokulacak. Adaylara bulundukları il dışından da de tercih yapma hakkı verilmeli.

Bu yıl yapılacak 6 sınavın da Aralık ayında olması planlanıyor. Hepsi aynı anda mı, farklı zamanlarda mı yapılacak?

Bu konuda da netlik yok.

Din kültürü dersinden sınav yapılacağı söyleniyor. Bu dersten muaf olan öğrenciler ne olacak?

Aynı YGS ve LYS’de olduğu gibi farklı bir dersin sorularına cevap vermeleri sağlanabilir.. 2014 SBS sistemi nasıl olacak konusunda bilgi verdik.

 

34 Yorum Yapılmış “2014 SBS Sistemi Nasıl Olacak

  1. 6-7 sınıfların girmesi iyi oldu çünkü 6da yapamasa 7 de 7 de yapamasa 8 de yani bir şekilde kurtarır kendini.

  2. BENCE 6. VE YEDİNCİ SINIFLARDA YAZILILARDAN ALDIĞIMIZ PUAN GEÇERKEN 8. SINIFTA TEOGTAN (SBS)ALDIĞIMIZ PUAN GEÇMEMİZ DAHA İYİ OLUR

  3. bence bu sistem süper oldu ama keşke yıl sonu ortalamaların yüzdesi biraz daha düşük olsaydı yani sim di 6 da hadi birçacuk sınavı falan tınlamadıysa ve yıl sonu ortalaması düşük se sonra 7 dde ve 8 de çalıştıysa ama genede güzel bir liseye gidemediyse neyse genede iyi olmuş

  4. bence TEOG SBS’den daha iyi olacak çünkü SBS de bir şansımız var yani sbs de kötü alırsak telafisi yok ama burada hem konular unutulmadan sınava gireceğiz ve 12 tane sınavın ortalaması alınacağı için daha iyi olacak

  5. Bizi çok yoracak bir sistem. Gezmek yerine sürekli sınavlara çalışacağız. Hem okul sınavları, hem TEOG yüzünden bunalacağız. Hem özel okullarda fazla puan veriliyor. Bu sınav sistemi devlet okulundakiler için hiç adaletli değil, hiç güzel bir sistem değil.

  6. 2014 te uygulanacak sınav sisetminde anlayamadığım bir nokta var.M.E.B Türkçe,Matematik,Fen ve Tek. ve Yabancı Dil derslerinden 2. sınavı İnklap Tarihi ve Din Kültürü derslerinden de son sınavı yapacak ancak bu sınavlar yazılı sınavlar yerine yapılacağı halde geçmiş yıllardan nasıl soru soracaklar anlayamıyorum

  7. 2014 yeni sınav sistemi öncelikle tüm öğrencilere hayırlı olsun. Ancak çocuklara yazık, bu kadar sınav ağır geliyor, çocuklar sosyal hayat mı zaman ayıracak yoksa 36 tane sınava mı, çocukları sınavların elinden kurtaralım derken , daha da içine sokuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Top