Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

8. Sınıf Ortak Sınavlar Ne Zaman Hangi Derslerden Yapılacak

2013 Kasım ayı 8. sınıf ortak sınav konuları hangi derslerden çıkacak, LGS 8. sınıf ortak sınav ne zaman yapılacak

8. Sınıf İlk Merkezi Ortak Sınav Kasım Ayında Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi ortak sınav sisteminin tüm ayrıntılarını içeren bir rapor sundu. Bu raporda, yeni sınav sisteminin incelikleri yer alıyor. Yeni uygulamada, öğrencilerin okullarında girdiği yazılılardan bir tanesi sıkı denetimli bir şekilde tüm Türkiye genelinde ortak yapılacak. Öğrenciler, sınavda o güne kadar  işlenen tüm konulardan sorumlu tutulacak. Sınav 40 dakika sürecek. Merkezi sınavlarda, alışım süreci geçtikten sonra açık uçlu sorular da yer alacak. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek. Birinci dönem ortak sınav kasım ayının son haftasında, ikinci ortak sınavı ise nisan ayının son haftasında yapılacak.

Merkezi ortak sınavlar,Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen ‘temel dersler” üzerinden yapılacak. Bu dersler; Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleridir. Yalnız Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan öğrenciler bu dersten muaf tutulacak. Bu öğrencilerin sınav değerlendirmesi 5 temel ders üzerinden olacak.

Merkezi ortak sınavlar sadece 8. sınıflar için geçerlidir. Bu sistemin SBS’den farklı yanı ortak  sınavlara giremeyen  öğrencilerin telafi hakkı olmasıdır. Merkezi sınav günlerinde resmi belge veya velisinin izniyle mazeretini ispatlayan öğrenciler, sınava katılmasalar dahi tekrar belirlenen tarihlerde  mazeret sınavına girebilecekler. Fakat son hak mazeret sınavıdır bu sınava da girmeyen öğrenciler sınava girmemiş sayılırlar. Mazeret sınavları, ortak sınavda çıkan sorularla konu olarak eşdeğer fakat asla aynısı olmayacaktır. Mazeret sınavı öğrencilerin  kendi okulları dışında farklı sınav  salonlarında yapılacaktır. Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme puanı 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı  puanlarının yüzde 30’u ile 8. sınıfta yapılacak merkezi ortak sınav puanın  yüzde 70’inin toplamından oluşacak. 8. sınıfta, 6 temel dersten 3 yazılı sınava tabii olanların 2.’si, 2 yazılı sınava tabii olanların 1.’si merkezi ortak sınav olarak kabul edilecek. Başarı puanı hesaplanırken  bütün derslerin yazılıların  ve performans  değerlendirmelerinin ortalaması alınması suretiyle öğrencinin  o derse ait başarı notu belirlenecek. 6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanı  300  üzerinden merkezi ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanacak, ortaöğretime geçiş puanı ise bu ikisinin ortalaması alınarak  500 üzerinden  hesaplanacak.

İLK VADEDE KİŞİYE AİT KİTAPÇIK OLMAYACAK

Sınav güvenliği açısından en az 2 farklı kitapçık türü hazırlanacak. Sınavlar iki gün sürecek. Bir günde en fazla 3 sınav yapılacak. Sınavın olduğu günler okul tatil olacak. Sınavlar, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından yapılacak.İlerleyen zamanlarda sınavın açık uçlu soruları da içermesi planlandığı için o dönemde barkod benzeri sistemlerle yazılılar değerlendirilecek.Merkezi sınavlarda kullanılmak üzere nitelikli ve zengin bir soru havuzu hazırlanıyor. Sınav yapılacak salonlara ilerleyen zamanlarda kameralar yerleştirilecek.

Kasım Ayında Yapılacak Olan LGS 8. Sınıf Merkezi Ortak Sınav Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz