Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Yunus Emre’nin Hayatı Özet

Yunus Emre Hakkında Bilgi, Yunus Emre’nin Hayatı Özet

Yunus Emre Türk kültürünün en önemli isimlerinden bir tanesidir. Onun hayatı hakkında elde edilmiş olan bilgiler oldukça sınırlıdır ve pek çoğu rivayetlere dayanmaktadır. Yunus Emre’nin nerede doğduğu ile ilgili olarak elimizde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Elde edilen veriler ve kabul edilen bilgiye göre Yunus Emre 13. Yüzyılın ortalarında yaşamıştır. Bu dönem Selçuklu Devleti’nin yıkılışına denk geldiğinden oldukça sıkıntılı ve sarsıntılı bir dönemdir. Onun eserlerinde yaşadığı dönemin zorluklarını ve zorlu mücadelesini açık olarak görebilmek mümkündür. Çocukluk yıllarından itibaren medrese eğitimi almış olan Yunus Emre’nin babasının adının da İsmail olduğu bilinmektedir.

Medrese eğitimi alırken iyi derecede Arapça ve Farsça öğrenen Yunus; bununla birlikte Yunan Mitolojisi ve Tasavvuf hakkında da bilgi sahibi olmuştur. Onunla ilgili elde edilmiş olan en önemli bilgi ise Tabduk Emre’nin dergahında çile doldurmuş olmasıdır. Öğrendiği pek çok şeyi hocası Tapduk Emre’ye borçludur. Onun hizmetinde bulunmasının ve öğrencisi olmasının ardından Anadolu’yu dolaşarak Tabduk Emre’nin fikirlerini yaymaya çalışmıştır.

Onun adına ülkemizin pek çok yerinde yapılmış olan türbeler kendisinin halk tarafından ne kadar çok sevildiğini göstermektedir. Halkın gönlünde büyük taht kurmuş olan Yunus Emre ölümünün ardından pek çok yerde sahiplenmiş ve onun adına türbeler yapılmıştır. Ancak onun kesin olarak nerede öldüğü ve gerçek türbesinin nerede olduğu bilinmemektedir.

Yunus Emre Kimdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz