Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Yolunacak Kaz Deyiminin Anlamı

Yolunacak kaz deyimi günlük hayatımızda sıkça kullanılan deyimlerden birisidir. Bu yazımızda sizlere bu deyi hakkında bilgiler vereceğiz.

Yolunacak Kaz Deyiminin Anlamı:

Bu deyim genel olarak kolay kandırılabilen kişileri ifade etmek için kullanılmaktadır.

Yolunacak Kaz Hikayesi:

Zamanın birinde II. Mahmut kılık değiştirir ve iki adamı ile halkın arasına karışır. Önce Sirkeci’ye gider ve oradan da sandala binerek karşıya geçmeyi düşünür. Şans odur ya görmüş geçişmiş, yıllarda insanları taşıya taşıya insan sarrafı olmuş bir ihtiyar kayıkçıya denk gelirler. Hal böyle olunca da kayığına binen bu adamların ne olduğunu bir bakmaya anlar ancak belli etmez. İhtiyar adam küreklere asılıp kıyıdan uzaklaşınca II. Mahmut ihtiyara “Baba, otuz iki ile aran nasıl?” diye soru sorar. İhtiyar kayıkçı ise hiç düşünmeden “otuz ikiyi otuza vuruyorum on beşi açıkta kalıyor.” cevabını verir ve bu cevabın üzerine Sultan kafasını sallar. II. Mahmut’un yanındaki adamlar ise bbu konuşmadan bir şey anlamazlar ve sultana soramazlar.

Yolculuk esnasında padişah, adamları ve kayıkçı arasında konuşmalar devam ederken kayıkçı her sustuğunda adamlar eline para sıkıştırırlar. Sonunda ise kayıkçı “Padişah efendimiz ‘Sana yolman için iki besili kaz yollayayım mı?’ diye sordu. Allah ömrünüzü uzatsın ki işte sizleri bana yolladı. Ben de tıpkı kaz gibi sizi cıscıplak soydum ve ruhunuz duymadı.” diye konuşur.

Bu hikaye ile de “Yolunacak Kaz” deyimi ortaya çıkar.

Yolunacak Kaz Deyimi Anlamı Hakkındaki Yorum ve Önerilerinizi Hemen Yorum Kısmından Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz