Yer Şekilleri Nüfusun Dağılışını Nasıl Etkiler

Nüfusun yeryüzünde dağılışını bir çok etken etkilemektedir. Sizlere yer şekilleri nüfus dağılışını nasıl etkiler konusunda bilgi vereceğiz.

kapilikaya

Yeryüzü üzerinde yükseltisi fazla olan ve dağlık olan alanlarda yerleşme ve nüfus oldukça azdır. Engebeli yer şekillerinin fazla olduğu alanlarda ulaşım olanakları zorlaşır; karayolları ve demiryolları yapımı zor ve maliyetli olur. Engebeli alanlarda tarım alanları az olur. Bu alanlarda yaşayan insanlar tarım ile geçim sağlayamazlar. Bu nedenle de bu bölgede yaşayanlar genellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışırlar.

Türkiye geneline bakacak olursak; Menteşe yöresi, Gelibolu yarımadaları, Yıldız dağları bölümü, Taşeli platosu ve Teke platosu gibi bölgeler iklim şartları açısından oldukça yaşamaya elverişli yerlerdir ancak engebeli olduğundan dolayı buralarda insan nüfusu oldukça azdır. Buralarda dağlar kıyıya paralel uzandığından dolayı kıyı ile iç kesim alanlarında ulaşım zor olmaktadır, bu durumla birlikte dağların uzanış şeklinden dolayı iklim karasal özellik taşımaktadır.

Yer Şekilleri Nüfusu Nasıl Etkiler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

6 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.