Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Devletimize Karşı Görevlerimiz Nelerdir

Devletimiz bizim ilk evimiz, koruyup kollayıp yükseltmemiz gereken öncelikli unsurdur. Sizlere bu yazımızda devletimize karşı sorumluluklarımız konusunda bilgi vereceğiz.

KANUNLARA UYMAK: Kanunlar devletin ve devleti oluşturan bireylerin huzur ve refahını sağlamak için ortaya konulan ve anayasa ile bir çoğunun korumaya alındığı kurallardır. Kanunlara uymayan bireyler belirli cezalar çerçevesinde cezalandırılmaktadır. Çünkü kanunlar sayesinde düzen sağlanır ve bu kanunlara birinin uymaması bile diğer bireylerin de huzurunu ve doğal olarak devletin düzenini bozacaktır. Bu nedenle kanunlara uymak önemlidir.

VERGİ VERMEK: Bireyler devletin ihtiyaçlarını karşılamak, çeşitli yolların, okulların, hastanelerin yapılması için de vatandaşlar devlete vergi vermek ile yükümlüdür.

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI: 18 yaşını dolduran tüm Türk vatandaşı seçme ve seçilme hakkına sahiptir. 18 yaşını dolduran her vatandaş muhtarlık, belediye, başbakanlık gibi seçimlere katılarak oy vermek durumundadır.

ASKERLİK YAPMAK: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 20 yaşını bitiren her erkek askere gitmek zorundadır. Askerliğini bitiren erkekler eğer olağanüstü bir hal olursa 41 yaşına kadar tekrar askere çağrılabilir.

Ülkemize Karşı Görevlerimiz Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Daha güzel ifadelerle olsa ve kısa bir şekilde olsaydı daha iyi olurdu

Yorum Yaz