Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Yazının İcadının İnsanlık Açısından Önemi

Yazının icadının insanlık tarihi açısından önemi nedir hakkında bilgi kısaca, Yazının icadının insanlık tarihi açısından önemi

Yazı ilk olarak 3200’lü yıllarda Sümerler tarafından çivi yazısı şeklinde kullanılmıştır. Daha sonraki medeniyetlerden biri olan Mısırlılar, Sümerlerin bulduğu yazıyı geliştirmiş ve o şekilde kullanmışlardır. Hititlerde ise hiyeroglif adı verilen şekillerle ilişkili bir yazı tercih edilmiştir. Tarihte bu şekilde gelişen yazı günümüze kadar ulaşmıştır.

Yazı insanlık tarihi açısından çok önemli bir icattır. İnsanlar yazıdan çok farklı şekillerde yararlanmışlardır. İnsanlar yazının bulunduğu ilk dönemlerde daha çok ticari alanda yazıdan faydalanmıştır. Üretilen ve satılan ürünleri öncelikle kil tabletlere sonra da Mısırlılar tarafından bulunan papirüs kağıtlara kaydetmişlerdir. Bunun yanında bugün de olduğu gibi tarihte de günlük faaliyetler yazı ile kayda geçmiştir. Günlük şeklinde yazılan anal adı verilen yazılar Hititler tarafından oluşturulmuştur ve bu yıllıklarda birçok şeyi not etmişlerdir.

Özellikle günümüzde, eski çağlarla ilgili bilgi edinmek için o dönemde kil tablet ve papirüs kağıtlara yazılan notlardan yararlanılmaktadır. Çok eski tarihlerde yaşayan insanların günlük hayatları ile ilgili bilgiler, dini inançlar, yönetim şekilleri gibi bilgiler o dönemde yazılan belgeler sayesinde günümüze ulaşmıştır.

Çağımızda yazı insanların vazgeçilmezidir. Günlük hayatta birçok şeyi not ederiz. Devlet işlerinde de yazının büyük önemi vardır.

ilk-yazı3

Yazının İcadının İnsanlık Açısından Önemi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz