Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Yasama Yürütme Ve Yargı Yetkilerinin Bir Kişide Toplanmasının Ne Gibi Sakıncaları Vardır

Dünya üzerinde var olan ülkelerin yönetim şekilleri, uzun yıllar içerisinde sürekli olarak farklılıklar göstermiştir. Halkın ezilen kesimi, diğer kesimler ile eşit haklara sahip olabilmek için uzun yıllar boyunca büyük çabalar göstermiştir. Yıllar içerisinde gösterilen bu çabaların sonucunda ise yasama, yürütme ve yargı gibi haklar sadece tek bir kişinin elinden alınmış ve toplumun tamamının bunların üzerinde söz sahibi olabileceği demokratik şekilde yönetilen ülkeler ortaya çıkmaya başlamıştır. Demokratik yönetim biçimlerinin, insanların haklarına ve özgürlüklerine en fazla önem veren adaletli yönetim şekilleri olduğu günümüzde herkes tarafından kabul edilmektedir.

Türkiye’de de hayata geçirilmiş olan güçler ayrılığı ilkesi, devletin her vatandaşına eşit şekilde yaklaşım göstermesini sağlar ve her türlü devlet kurumunun bağımsız olmasını beraberinde getirir. Bağımsız devlet kurumları ve özgür yargı, ülke içerisindeki işlerin de adaletli şekilde yürümesini sağlar. Şöyle ki eski dönemde kanun koyma, kanun uygulama yetkileri sadece tek bir kişinin elindeydi. Günümüzde bir kanunun çıkarılması için onun öncelikle yasama organında görüşülmesi ve onaylanması gerekir. Sonrasında yürütme organı bu kanunu yürürlüğe sokar ve bu kanuna uyulup uyulmadığı yargı tarafından denetlenir, gerektiği durumlarda uymayanlar cezalandırır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm süreç, halkın tüm kesiminden insanların içine katıldığı kurumlar tarafından demokratik şekilde işleyen süreçlerdir. Bu hakların tamamının bir kişinin eline toplanması durumunda bu kişi, vatandaşından önce kendi haklarını ön planda tutacak ve kuralları da buna göre koyacaktır. Böyle bir durum içerisinde ise insan hak ve özgürlüklerinden pek bahsedilemeyecektir. Nitekim günümüzde de diktatörlük ile yönetilen ülkelerde insan hak ve özgürlüklerinden bahsetmemiz bir hayli zor olmaktadır.

Yasama Yürütme Ve Yargı Yetkilerinin Bir Kişide Toplanmasının Ne Gibi Sakıncaları Vardır Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Açelya dedi ki:

    elinize sağlık 100 aldım, Yasama Yürütme Ve Yargı Yetkilerinin Bir Kişide Toplanmasının Ne Gibi Sakıncaları Vardır ödevimde işimi gördü, bu arada ben Edirne zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz