Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Yalıtım Ne Demektir?

Yalıtım, çeşitli yalıtım malzemeleri kullanılarak bir maddedeki enerjinin dışa aktarımının azaltılması veya durdurulmasına denir. Dışa aktarılması durdurulmak istenen enerji ısı veya elektrik gibi enerji olabilir.

Isı yalıtımı, maddenin ısısını korumak için yapılan yalıtım türüne denir. Bu türde bir yalıtım yapmak için kullanılan malzemeler de yalıtım malzemeleri olarak adlandırılır. Isı yalıtımı yapabilmek için ısıyı iyi iletmeyen maddeler kullanılabilir. Bu maddelere örnek olarak plastik, tahta, plastik köpük gibi maddeleri sayabiliriz. Örneğin oturduğumuz evlerdeki ısının korunması için dışarıdan gelen soğuğu önlemek üzere plastik köpük çeşitleri ile binalar giydirilir. Bir başka örnek ise son zamanlarda yaygınlaşmış olan çift cam teknolojisinden verilebilir. Çift camın arasında hava bulunmaması, ortamlar arasında oluşacak ısı transferini engellemek için tasarlanmıştır.

Evlerde ısı yalıtımı, evin içerisindeki sıcaklığı koruyabilmek, daha az enerji sarfiyatıyla daha çok sıcaklık sağlayabilmek amacıyla yapılır. Yalıtımı bulunmayan bir ev, dışarıdaki soğuktan daha çok etkileneceği için bu durumda evi sıcak tutabilmek için daha fazla enerji harcamak gerekecektir. Bu durum ülke kaynaklarının daha çok tüketilmesine sebep olmakla birlikte ulusal ekonomiye de zarar verebilecek bir durumdur. İnsanlar, yaşadıkları alanlarda ısı yalıtımı sistemleri kullanarak daha az enerji ile daha fazla sıcak sağlarlar. Bu sayede hem ısı için yapılan harcamaların miktarı minimuma indirilmiş olur, hem de doğaya zarar verebilecek zararlı gazların da salınımı en düşük seviyeye indirilmiş olur.

Yalıtım Ne Demektir Adlı Yazımızla İlgili Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz