Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2021

Ülkemizdeki Kömür Madenlerini Araştırarak Harita Üzerinde Gösteriniz

İnsanoğlu, uzun yıllardır ısınma ihtiyacını karşılayabilmek için katı yakıtları tercih etmiştir. Odun ve kömür, insanoğlunun yoğun olarak kullandığı katı yakıtlara birer örnek olarak verilebilir. En önemli katı yakıt olan kömür, oluştuğu zamana göre linyit, taş kömürü gibi farklı isimler almıştır. Çok uzun yıllar önce doğada gerçekleşen çeşitli doğa olayları sonucunda bugün insanların kullandığı yakıtlar oluşmuştur. Örneğin çok uzun yıllar önce yaşamış bitki ve hayvan fosilleri bugün kullandığımız kömür ve petrol gibi yakıtların oluşmasını sağlamıştır. Bu yazımızda, ülkemizde bulunan kömür madenlerini harita üzerinde tespit edebilmeniz için sizlere yardımcı olacağız.

İnsanoğlunun bugün geldiği noktada en yaygın olarak kullandığı fosil yakıtlardan biri de kömürdür. Kömürün konutlardaki ısı ihtiyacını karşılamanın yanı sıra sanayi alanında da bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Örneğin tren ve gemilerde çok yakın geçmişe kadar yakıt olarak kömür kullanılmaktaydı. Kömür, elektrik enerjisi üretiminde de kullanılan bir yakıt türüdür. Günümüzde gelinen noktada kömür, odun gibi yakıtlar yerlerini doğalgaz ve petrole bırakmış olsa da hala önemli alanlarda kömür ve odun kullanımı sürdürülmektedir.

Kömür, ortaya çıkardığı ısı enerjisi açısından çok verimli bir yakıttır ancak taşınması diğer alternatiflerine göre biraz daha zordur. Ayrıca kömürün kullanılmasından dolayı ortaya çıkan kirli gazların oranının çok yüksek olması sebebiyle son yıllarda petrol, doğalgaz, elektrik gibi enerjilerin kullanım alanları yaygınlaşmıştır.

Türkiye’de kömür madenleri aşağıdaki bölgelerde bulunmaktadır;

– Adana
– Kahramanmaraş
– Manisa
– Bolu
– Sivas
– Zonguldak
– Nevşehir
– Erzurum
– Kütahya
– Amasya

ülkemiz kömür madenleri haritası

Haritadan da anlaşılabildiği gibi Türkiye için, kömür madenleri açısından zengin bir ülke diyebilmek mümkündür.

Ülkemizdeki Kömür Madenlerini Araştırarak Harita Üzerinde Gösteriniz Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. memo can dedi ki:

    İstanbul da neden yokkkk yoksa başka ülkelerde vrrr

Yorum Yaz