Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Araba sahipleri soruyor, nasıl yakıt tasarrufu yapılır ? Yakıt fiyatlarının tavan yaptığı şu zamanlarda araç sahipleri için yakıt tasarrufu nasıl yapılır, bu konuda önemli ipuçları paylaşacağız.

Sakin bir sürüş tarzı akaryakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Akaryakıtta lider fiyatlar Türkiye’de otomobil sektörünün gelişmesi tasarruf sağlayacak motorlu araçlarla olur görüşünü savunuyorlar. Aracı satın almak için yüksek fiyatlara katlanmak zorunda kalsanız da kullanırken diğer araçlardan çok daha fazla avantajlı duruma geleceksiniz.

Yakıt Tasarrufu İçin Önemli İpuçları

Yavaş gitmek tek başına çözüm değil

Ye­ni sürüm mo­tor­la­r tasarruf yönünden oldukça iyi. Ancak bu avantajı kul­la­na­bil­mek sü­rü­cü­nün yeteneğine bağlı. Kurban bayramın gelmesiyle uzun yol­cu­luk­la­ra çıkacakların aşağıdaki ku­ral­la­ra uy­ması onları ya­kıt­tan oldukça ta­sar­ruf ettirecektir. Go­od­ye­ar firmasının bu konuda tavsiyeleri şöy­le:

1) Hı­zı­nı­zı azaltın: Ya­kıt tü­ke­ti­mi araç hızıyla doğru orantılıdır. Fakat hızın yükseği de düşüğü de yakıt tüketimini artırır. Normal hızda seyretmek gerekiyor.

2) Ani fren­ yapmayın: Ya­vaşça hız­la­na­rak ve müm­kün ol­du­ğunca yu­mu­şak vi­tes ge­çiş­le­ri yapmak yakıtın yavaş tükenmesine neden olur. Ma­nev­ra­lar ve ani fren­le­me­ler az önce ifade ettiğimiz sürüş şeklinden %20 da­ha faz­la ya­kıt tü­ketir.

3) En yüksek vitesi kullanın: Otomobili belli bir hızda ve en yüksek viteste kullanmak yakıttan tasarruf etmenizi sağlar.

Klima %3 ekstra etki yaratıyor

4) Dikkatli kullanın: Motor için fazladan bir yük olan klima eğer kullanılmaz ise yüzde 3’e kadar yakıt tasarrufuna katkı sağlar. Hava şartları el verdiği sürece klimayı kapatın.

5) Aşırı rölanti yapmayın: Bekleme durumunda iken motoru kapatmak ve hareket etmek amacıyla tekrar çalıştırmak arabayı hareketsiz durumda çalıştırmaktan daha az yakıt harcar.

6) Gereksiz yükler bindirmeyin: Araç ağırlığı oranında enerji harcar. Fazladan her 50 kilo ağırlık için yakıt tüketimi yüzde 1 artar.

Camları kapatın

7) Camları kapatın: Camların açılmasıyla meydana gelen aerodinamik çekiş aracı yavaşlatır. Bu nedenle hızı artırmak amacıyla daha fazla enerji harcanır ve fazla yakıt kullanılır.

8) Doğru hava basıncı şart: Az şişirilmiş lastikler, yuvarlanmak için daha fazla enerji tüketir. Janta gevşek monte edilen lastikler zamanla hava basıncı kaybı yaşatır. Doğru şişirme yüzde 5’e kadar yakıttan tasarrufu etmemize neden olur.

9) Düzenli bakım yaptırın: Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tüketimini artırır. Bakımı iyi yapılmış bir motor yüzde 4’e kadar yakıt tasarrufu sağlar.

10) Doğru lastiği önemli: Fuel saving (akıt tasarrufu) teknolojisinde üretilen lastikler, düşük yuvarlanma direnciyle daha az yakıt tüketimi sağlar. Araca uymayan boyut ve tipte lastik yakıt tüketimi artırır.

Yakıt Tasarrufu Konusunda Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.