Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Vitaminler ve Özellikleri

vitaminlerVitaminler vücudumuz için son derece önemlidir çünkü vitaminler sayesinde vücudumuzda bulunan dokular, hücreler ve organlar görev ve işlevlerini düzenli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilirler.

Vitaminler ve Özellikleri:

A Vitamini; Enfeksiyonlara yani mikroplara karşı vücudumuzun direncini arttırır ve bağışıklı sistemimizi güçlü bir hale getirir. Ayrıca diş etlerimiz, tırnaklarımız ve saçlarımız için de önemli bir vitamindir.

B1 Vitamini; Kas ve sinir sistemi için önemli olan bir vitamindir. B1 vitaminin eksik olduğu durumlarda ise vücutta iştahsızlık, huzursuzluk, hafıza zayıflığı ve dikkat dağınıklığı meydana gelir.

B2 Vitamini; Cilt ve göz sağlığı için önemlidir. B2 vitaminin eksik olduğu durumlarda dilde kızarma ve yanma hissi, ağız ve dudaklarda kızarıklıklar, katarakt, saç dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlığı, kilo kaybı, sindirim sisteminde bozukluklar meydana gelir.

B3 Vitamini; Hücrelerin oksijen ihtiyaçlarını sağlayarak bu oksijeni kullanmalarını sağlayan vitamindir. Ayrıca midede sindirim için gerekli olan asitleri üretir.

B5 Vitamini; Doğada fazlasıyla vardır bu nedenle de B5 vitamini eksikliği çok fazla görülmemektedir. Eksikliği olduğu durumlarda ise; kan şekerinde düşme, el titremeleri, kalp çarpıntısı gibi belirtiler meydana gelmektedir.

B6 Vitamini; Sinir sistemini ve hormonları çalıştıran vitamindir. B6 vitamini eksik olduğu durumlarda kansızlık, ciltte kuruma, göz problemleri, vücutta uyuşma, adalede zayıflık ve kramp gibi şikayetler oluşur.

B11 Vitamini; Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularını meydana getiren vitamindir ve hücre bölünmesinde oldukça önemlidir. B11 vitamini eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, ishal, mide bulantısı, unutkanlık, baş ağrısı gibi şikayetler meydana gelir.

B12 Vitamini; Besinler ve sigara gibi kötü alışkanlıklar vasıtası ile vücudumuza giren siyanürleri etkisiz hale getiren vitamindir. Eksikliği durumundan dilde; şişme, kızarma, hassasiyet; depresyon, hayal görme, vücutta uyuşma gibi şikayetler meydana gelir.

D Vitamini; Vücuda giren kalsiyum ile birleşerek kemik gelişimini sağlar. Bu sebepten dolayı da eksikliğinde raşitizm meydana gelir.

E vitamini; Alzheimer hastalığının hızlı bir şekilde ilerlemesini engeller ve yaşlı insanların bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

K Vitamini; Vücuttaki pıhtılaşma faktörlerinin oluşturulmasında yardımcı olur. K vitamini desteği sadece kanamalı hastalara yapılmaktadır.

C Vitamini; Kılcal kan damarlarının sağlığında son derece önemlidir. Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve vücudumuzdaki enfeksiyon ve bakteri toksinlerinden muhafaza eder. Bunlarla birlikte kan kolestrol düzeyinin düzenli hale gelmesine yardımcı olur ve kanser tehdidini en aza indirger.

Vitaminler ve Görevleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz