Vergi Vermeseydik Ülkemizde Ne Gibi Sıkıntılar Olurdu

Vergi vermeseydik ülkemizde ne gibi sıkıntılar yaşardık hakkında bilgi kısaca, Vergi vermeseydik ülkemizde ne gibi sıkıntılar olurdu

Her vatandaşın birincil görevi vergisini tam olarak vermektir. Devlet vatandaşlarından aldığı vergilerle ülke içinde alt yapılanmayı sağlar ve halka hizmet sunar. Yani vergiler devletin en önemli gelir kaynağıdır.

Vergiler dolaylı vergi ve dolaysız vergi olarak iki farklı şekilde vatandaşlardan toplanmaktadır. insanlar bazen vergilerini bilinçli şekilde öderler ve vergi verdiklerini farkındadırlar bunlar dolaysız vergilerdir. Bazen de vergi ödediğinin hiç farkında olmadan vergi öderler, buna da dolaylı vergi denir. Örneğin yakıttan, faturalardan ya da aldığımız bir üründen dolaylı vergi kesilmektedir.

Vergilerin düzgün olarak toplanmadığı bir devlet halkının ihtiyaçlarına cevap veremez, halkın refahını ve memnuniyetini sağlayamaz. Çünkü devletin bu hizmetleri karşılayabilecek parası yoktur.

Devletin bizim için yaptığı okullar, yollar, hastaneler, ulaşım araçları, parklar hep vergilerden elde edilen kazanç sayesinde yapılır. Vergi toplanmamış olsaydı tüm bu kurumlardan faydalanamazdık ve devletimizin ekonomisi çökmüş olurdu. Ekonomik açıdan çok kötü durumda olan bir ülkede yaşıyor olurduk. Tüm ihtiyaçlarımızı kendi paramızla kendimiz karşılamak zorunda kalırdık. Yani vergiler olmasaydı kolaylıkla yaşamamızı sağlayan tüm koşullar alt üst olurdu.

vergi

Vergi Vermeseydik Ülkemizde Ne Gibi Sıkıntılar Olurdu Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.