Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Van Gölü Özellikleri Hakkında Bilgi

6322_van_glTürkiye’de bir çok doğal güzellik bulunmaktadır. Bu güzelliklerden birisi de ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölüdür. Van Gölü hakkında tarih boyunca bir çok rivayetler dile getirilmiştir ve bu rivayetlerle günümüze kadar ulaşan efsanelerde bu göl üzerinde bir çok canavarın yaşadığı söylenmiştir. Ancak sonuç olarak Van Gölü tüm can alıcı özellikleri ile günümüze kadar kendisini koruyarak ulaşmayı başarmıştır.

Peki Van Gölü Nerededir?

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Van ilinde yer alan Van Gölü, adını da sınırları içinde bulunduğu Van ilinden almıştır. Van Gölü aynı zamanda Van’ı simgeleyen en önemli doğal güzelliklerin de başında gelmektedir. Bu nedenle de bu göl günümüzde gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen bir çok turistin ziyaret akınına uğramaktadır.

Van Gölü Özellikleri:

  • Türkiye’deki göllerin en büyüğüdür.
  • Volkanik bir göl olan Van Gölü, Nemrut Dağının volkanik patlaması sonucunda meydana gelen bir göldür.
  • 3713 kilometre kare civarında yüzölçümüne sahip olan Van Gölü’nün uzunluk ölçüsü 120 kilometre, genişliği ise 80 kilometre dolaylarındadır.
  • Van Gölü’nün suyunun kimyasal yapısı fazlasıyla sodalı ve tuzlu bir yapıdadır bu nedenle de Van Gölü suyunun tatlılık oranı %19 oranındadır. Bu özelliği ile de Dünya çapında yer alan en büyük sodalı göl özelliğini taşımaktadır.
  • Van Gölünde tek bir balık türü yaşamaktadır; o da “İnci Kefali”dir.
  • Neredeyse 200.000 sene önce meydana gelen Van Gölünün 170 metre derinliği vardır ve bu gölün en derin yeri 470 metredir.

Van Gölü Özellikleri Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Baran dedi ki:

    beğendim ben emeğinize sağlık, van gölünün özellikleri kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Yorum Yaz