Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Uygur Devletinin Yerleşik Hayata Geçmesinin Nedenleri

Uygur devletinin yerleşik hayata geçmesinin nedenleri ve sonuçları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkler tarih boyunca göçebe olarak yaşayan bir millet olmuştur bu nedenle at üstünde yaşamışlardır ve et yemeyi yaşam stili haline getirmişlerdir. Ancak Uygur Devletinin yerleşik hayata geçmesi ile birlikte Türklerin yaşam tarzları değişmiştir.

Uygur Devlet, yerleşik hayata geçen ilk devlet olarak tarih kayıtlarına yazılmıştır. Uygurlar, maniheizm dinini benimsemişlerdir ve aslında Uygurların mani dinini benimsemesi ile yerleşik hayata geçmeleri daha da kolaylaşmıştır. Mani dini Uygurların et yemesini yasaklamıştır ve savaşçı özelliklerini mani dini sebebiyle Uygurlar kaybetmiştir.

Uygurların mani dinini benimsemesi ile birlikte savaşçı özellikleri yok olmuştur ve et yememeye başlamışlardır ve böylece yerleşik hayata geçmişlerdir.

Uygur devleti yerleşik hayata geçtikten sonra mimariye önem verdiler ve mimari alanında taşınmaz evler yapmaya başladılar. Ayrıca et yemeyi ve savaş yapmayı yasaklayan mani dininin etkisiyle birlikte savaşçı özelliklerini kaybetmişlerdir ve tarıma yoğunlaşmışlardır.

Uygur Devletinin Yerleşik Hayata Geçmesinin Nedenleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  burda bir sonuç yok

 2. Mehtap dedi ki:

  Yeter de artar Eda senin bu yorumu yazmadan 4 gün önce benim doğum günümdü dan yükledim için teşekkür ederim o 11 Nisan benim Uğurlu 2. Günümdür yangını yazarak doğum gününü kutlamış olduğu

 3. Mehtap dedi ki:

  Türklere ait ilk Yazılı kaynaklar hangisidir ve hangi Türk devletine aittir? Benim size sorum bu Eğer yanıtlarsanız çok mutlu olurum Ama siteniz harika olmuş Ellerinize sağlık ben annem adından yazıyorum aslında Gerçek adımCemre kaynak

  1. Anonim dedi ki:

   Ne yapalım biz senin ismini???

 4. eylül dedi ki:

  Bence de çok güzel olmuş ellerinize sağlık…..

 5. eda dedi ki:

  Uygurların yerleşik hayata geçme sebepleri için bence yeterli teşekkürler.

Yorum Yaz