Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Uygur Devletinin Kurucusu Kimdir ve Başkenti Neresidir?

Aşağıda Uygur Devletinin kurucusu kimdir ve başkenti neresidir kısaca olarak ele alacağız.

Uygur Devleti, tarihte kurulan en önemli Türk devletlerinden biridir. Orta Asya coğrafyasında kurulmuştur. Uygur Devleti sekizinci yüzyılda kurulan bir devlettir. Kadim Türk geleneklerinin uygulandığı bir devlet olmuştur. Kendi alfabelerini geliştirmişlerdir. 745 yılında kurulmuş ve geniş coğrafyalar üzerinde tahakküm kurmuşlardır.

Uygur Devleti’nin kurucusu Kutluk Bilge Kül Kağan’dır. Devletin başkenti Karabalgasun şehridir. En önemli Türk şehirlerinden biridir. Türklerin coğrafyada etkin rol oynamasında devlet idaresi oldukça önemli olmuştur. Uygur DEvleti sosyal, siyasal, kültürel olarak Türklerin hayatında ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip olarak tarihe geçen Türk devletlerinden biri olmuştur. Yerleşik hayata geçilen bir dönem olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Saadet Yılmaz dedi ki:

  Bütün TÜRKLER kardeştir.Kardeşlerimize sahip çıkmak için ne yapmalıyız?Dileğim odur ki en kısa zamanda Turk Bayrağı altında toplanmak.

 2. nazan dedi ki:

  Uygur Devletinin kurucusu Kutluk Bilge Kül Kağan’dır. Ayrıca bu devlet Orhun Irmağı kıyısında kurulmuştur. Uygur devletin başkenti ise Karabalgasun’dur. Tarih dersinde yeni öğrendik onun için çok iyi biliyorum bu konuyu.

  1. sdfi,jf dfg8 dedi ki:

   doğrudur bizde öyle işledik

Yorum Yaz