Usta Çırak İlişkisi Nedir

Usta çırak ilişkisi, usta çırak ilişkisi vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Usta çırak ilişkisi için aslında öğrenmenin en etkili yoludur diyebiliriz. Çünkü insanlar herhangi bir işi öğrenmek için bir usta gözetiminde ve usta yardımıyla bir işi daha kolay öğrenip kavrayabilirler.

Usta çırak ilişkisi kapsamında adından da anlaşılabileceği gibi usta ve çırak vardır. Söz konusu olan işin profesyoneli olan kişi ustadır. Usta, çırağa işi iş ortamında uygulamalı olarak öğretir. Usta, öncelikle çırağa gözlem yaptırır, bir süre sonra asistanlık yaptırır ve kendi de yardım ederek çırağı işe katar bir süre sonra ise söz konusu işi çırak yardımsız olarak yapmaya başlar ve o iş üzerinde usta olur.

Usta çırak ilişkisinde uygulama ve tecrübe olduğundan dolayı usta çırak ilişkisi en kalıcı öğrenme yöntemlerinin başında yer almaktadır.

Tarihe baktığımızda da usta çırak ilişkisinin zaman zaman çok yaygın olarak kullanıldığını görebiliriz. Örneğin; Osmanlı Devleti döneminde kurulan Lonca teşkilatı esnaflar birliğidir. Bu kuruluşta tüm esnaflar birlik olur ve ürettikleri ürünleri ortak fiyatlarla halka satarlardı. Üretimi yaparken ise usta çırak ilişkisi ile işi, öğrenmek isteyenlere öğretirlerdi.

Usta Çırak İlişkisi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.