Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Görülecek Yerler

Uşak Tatil Yerleri

Uşak Tatil Rehberi

Uşak
Eski Uşak evlerinin bulunduğu mahalleler (Aybey, Işık, Karaağaç, Kurtuluş), şehir merkezindeki Ulu Cami, Burma Cami, Aliağa Çeşmesi, Cimcim Çeşmesi, tarihi Hacıgedik Han ve Sarraflar Çarşısı ve Uşak Arkeoloji Müzesi görülebilir.
Blaundrus harabeleri
Uşak ili Sulumenli köyü sınırları içerisinde ve şehre 40 km. uzaklıktadır. Blaundus kentinin simgesi ´çifte at´ tır. Kentin kuruluşu M.Ö 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Adı Luwi dilinden gelmekle birlikte daha sonra M.Ö. 1000 yılında Lidya halkı ağzında Blaundus´a dönüşmüştür.

Sebaste
1966 yılında Dr. Nezin Fıratlı tarafından Uşak´ta simdiye kadar yapılan ilk bilimsel kazı alanıdır. Selçikler köyü Uşak ilinin Sivaslı ilçesinin 2 km. kadar güneybatısındadır. Sivaslı ile Selçikler arasında antik ´Sebaste´ şehrinin kalıntıları ile doludur. Burası eski çağlardan Frigya bölgesinin ´ PhyrgiePagatiana´ denilen batı tarafı ile Lydia´nin doğu tarafı içerisinde kalır. Şehir Roma İmparatoru Augustus tarafından Apollo kehanet ocağının tavsiyesine uyularak M.Ö. 20 yılında imparatora sadık anlamına gelen ´Sebaste´ adıyla kurulmuştur.

Çandiras Köprüsü
Banaz Çayı üzerindedir. Lidyalılar tarafından Kral yolu üzerinde yapılmıştır. Kemer üzerinde uzunluğu 24 m., derinliği 17 m., eni 1.75 m.dir.Taşlar kalemle işlenmiş kemerin taşları zıvanalı olarak birbirine kenetlendirilmiştir.

Karun Hazineleri
Uşak´ın 25 km. batısındaki Güre yakınında Gediz Irmağı´nın kıyısındaki tümülüslerde 1960´larda yapılan kaçak kazılarda çok sayıda değerli mezar hediyesi bulunmuş ve yurt dışına kaçırılmıştır. Başında Karun Hazinesi ya da Lidya Definesi olarak tanınan özellikle İkiztepe ve Toptepe tümülüslerinde bulunanlar M.Ö. 6. yüzyıla ait eşsiz bir hazinedir. ABD´de Metropolitan Müzesinde toplanan bu eşsiz kolleksiyon Türkiye´nin açtığı dava ile geri alınmıştır. Bugün halen Uşak Arkeoloji Müzesi´nde sergilenmektedir.

Ulu camii
Yapılış tarihinin açıkça belirtildiği bir kaynak yoktur. Tahmini 1419 yılında inşa edilmiştir. Ulu Camii binasının yapı tarzı Germiyanoğlu Beyliği´nin mimari özelliklerini taşımaktadır. Cami biri büyük 7 kubbeye sahiptir. Büyük kubbe mimarların fil ayağı dedikleri dört muhkem kaideye oturmaktadir. Minaresi cami bedenine dıştan yapılıp ek yapı halindedir. İnşaatı tek oyma bedenli, kuzeydeki kap tek kemerlidir. Camiinin içi anfir tarzında nakışlıdır.

Mesire Yerleri

Akse Çamlığı
Uşak kent merkezinden 3 km uzaklıkta kentin kuzey doğusundadır.Çamlıkta günübirlik tesis,piknik üniteleri ,çeşme ve idari binası bulunmaktadır.

Ilıcak Subaşı Parkı
Uşak İzmir çıkışında bulunan park 10.000 m2 alan üzerine kurulmuştur.Park bünyesinde piknik ve dinlenme alanları,oyun alanları,futbol sahası,tenis kortları,yüzme havuzu ve spor tesisleri bulunmaktadır.

İklim
Daha çok karasal iklim özelliklerine yakın iklimiyle Uşak´ı ziyaret için en uygun zaman yaz ayları.

Etkinlikler
Uşak Zafer ve Kurtuluş Haftası: 26 Ağustos-2 Eylül

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.