Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Ürettikleri her ürün yer altı ve yer üstü kaynakları ülkelerin ekonomik güç unsurlarıdır

Ürettikleri her ürün yer altı ve yer üstü kaynakları ülkelerin ekonomik güç unsurlarıdır hakkında yazı. Ürettikleri her ürün yer altı ve yer üstü kaynakları ülkelerin ekonomik güç unsurlarıdır

Üretilen bütün ürünleri bir devletin esas güç elemanıdır diyemeyiz. Bunun sebebiyse çok sayıda devletin ekonomik anlamda etkinlikleri olarak düşünülebilir. Diyelim ki öğretmenimizden ülkede üretilenleri tüm yer altı ve yer üstü kaynakları o devletin ekonomik ögelerinden midir diye.

Öncelikle örnek olarak ülkemizi verebiliriz. Coğrafi olarak bulunduğu yer sebebiyle orta doğu ve Asya üzerinde petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip ülkemizden bu ürünler Avrupa ve bir çok devletlere gönderilmektedir. Türkiye’nin enerji hatlarını bulundurmasından dolayı ekonomik ve politik olarak önemli bir gücü vardır. Oysa ki ülkemizde petrol üreticisi veya pazarlayan kişi yoktur bile. Yalnızca köprü vazifesinde bulunmamıza rağmen bu yolla gelir elde ederiz.

Diğer bir örnek olarak ise Norveç’i verebiliriz. Çok küçük bir devlet olan Norveç dünyada balık ticaretinin yapıldığı en önemli yerdir. Balıkçılık alanında ise gelişmiş bir konumdadır ancak onların ekonomisine Japonya ve Avustralya gibi dünya üzerinde büyük balık ekonomisine sahip devletler yön verir. Yani ekonomik olarak güç elde etmek pazarlama ile mümkündür.

Birleşik Arap Devleri ve Kuveyt benzeri ülkelerde ise bir çok yer altı kaynağı vardır ve bu sayede zenginlik kazanmışlardır. Bu ülkelerde yer altı kaynakları büyük öneme sahiptir. Kullanmayı bilen kişilere ürettikleri ürünü satmayı bilmesi ile ekonomik güç gelir.

Ürettikleri her ürün yer altı ve yer üstü kaynakları ülkelerin ekonomik güç unsurlarıdır hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aycan dedi ki:

    çok güzel teşekkürler

Yorum Yaz