Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2018

Unutkanlık Sorununu Ortadan Kaldırmanın Yolları

Eğitim hayatında ve yaşam içerisinde unutkanlık çok ciddi bir problemdir. Kişi unutkanlığı sebebiyle hayatı boyunca hem özel hayatından hem de iş hayatından büyük sıkıntılar içine düşebilmektedir. Öğrencilerde de özellikle ders konusunda unutkanlık çok fazla rastlanmaktadır. Öğrenci o gün gördüğü dersi sürekli olarak tekrar etmediği sürece sadece 3 veya 4 saat içerisinde gördüğü konuyu belleğinden çıkarmaktadır. Unutkanlık sorununun çözümü çok basittir ve birçok yolu vardır. Bunlar;

1) Gördüğünüz konuları sayısal veya sözel ayırt etmeden ilginçleştirmeye çalışın. Belleğiniz ilginç ve sizde iz bırakan olayları uzun bir süre beyinde saklayacaktır. Bu sayede bu konularında kolay unutulmasını engelleyecektir.

2) Ders çalışırken veya dersi dinlerken zihninizin dolu olmaması çok önemlidir. Konulara adapte olabilmeli ve zihninizi sadece o konulara yöneltebilmelisiniz. Bu sayede beyniniz bu durumu önemli sayarak koruma altına alacaktır.

3) Dersi dinlerken hocanız yazın demese bile kendinizce notlar düşün. Bu notları unuttukça açıp, kontrol edin. Boş zamanlarınızda notları aldığınız defterleri not edin. Bu sayede unutkanlığı %100 çözersiniz.

4) Öğrendiğiniz konuları günlük hayatınızda daha sık kullanın. Örneğin Edebiyat dersinde Tanzimat Edebiyatını işlediyseniz bu konu hakkında araştırma yapıp, kendinizce bu yazarlar hakkında görüşlerinizi yazın. Sayısal dersler açısında ise diyelim ki logaritma konusunu gördünüz. Kendinizce bu konuları pratikleştirecek formüller üretmeye çalışın. Arkadaşlarınıza bu konuları anlatmaya çalışın. Bu şekilde öğrendiklerinizi kesinlikle unutmazsınız.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz