Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Üniversite Adayları Dikkat : Geleceğin İş Garantili Meslekleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Üniversite Adayları Dikkat : Geleceğin İş Garantili Meslekleri

2011 Üniversite tercih maratonu devam ediyor. Üniversite eğitimi almak isteyen gençler artık tıp, hukuk gibi toplum tarafından genel kabul gören mesleklerden çok bilgisayar ve internetin hakim olduğu ‘geleceğin meslekleri‘ne yöneliyor. İşte o gözde meslekler:

Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) giren ve başarılı sayılan 2 milyon 19 bin 392 genci şimdi de tercih stresi sardı. “Meslek mi yoksa üniversite mi seçmeliyim? Hangi mesleği tercih edersem işsiz kalmam? Gelecekte hangi mesleklerin yıldızı parlayacak?” sorularıyla boğuşan öğrenciler kariyerleri uğruna en doğru kararı vermek için ter döküyor. Bu sıkıntılı zamanda gençlere ‘geleceği olan, iş bulma olasılığı fazla’ meslekleri seçmelerini tavsiye eden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan eğitim, havacılık, nanoteknoloji, sağlık, iktisadi ve idari bilimler alanında gözde olacak meslekleri sıraladı. Özcan’a göre mekatronik gibi farklı disiplinleri buluşturan yüksek mühendislik eğitiminin yanı sıra okul öncesi ve özel eğitim öğretmenliği, hemşirelik, fizyoterapist ve yaşlı bakımıyla ilgili mesleki eğitimler de iş garantisisunuyor. Ayrıca havacılık sektörüyle ilgili mesleklerin de gözde olduğunu ifade eden Özcan, “Çünkü pilot açığımız var. Türkiye’de 600 yabancı pilotun çalıştığı söyleniyor. Bizim gençlerimiz de o alana yönelebilir. Hostesimiz de yok, bakım, onarım, servis işleriyle uğraşacak elemanlarımız da” diyor.

İki bin 700 kişi aranıyor

YÖK Başkanı’nın açıklamasından hareketle son altı ayda sitelerinde yayınlanan ilanları tarayan Secretcv.com yetkilileri, Özcan’ın belirttiği mesleklerde 880 işilanıyla iki bin 700’e yakın çalışan arandığını tespit etmiş. ‘Gözde meslek’ listesine eklenebilecek birkaç mesleğin daha olduğunu söyleyen Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Sosyal medya uzmanlığı, portföy yöneticiliği,internet emlakçılığı, AB uzmanlığı, enformatik, ergonomi mühendisliği, sermaye piyasası uzmanlığı, görsel iletişim tasarımı ve internet gazeteciliği bunlardan yalnızca birkaçı” diyor. Pazarlama uzmanlığı, sağlık bölümleri, yazılım mühendisliği, sistem analisti, finans yöneticisi, reklam müdürü, gıda mühendisliği ve psikoloji gibi bölümlerin de yükselişini sürdüreceğini öngören Tütüncü, satışpozisyonlarının ise hiçbir zaman popülerliğini kaybetmeyeceği kanaatinde.

Gençler internet ve iletişimi önemsiyor

Tütüncü’ye göre sosyal medya danışmanlığı ve eitibar yöneticiliğinin de yıldızıgittikçe parlıyor. “İletişim çağında yaşıyoruz, geleceğin mesleklerinin de iletişimve internetle bağlantılı meslekler olmasının şaşırtıcı olmaması gerekiyor” diyor Tütüncü ve ekliyor: “Artık her şeyin tanıtıma ve reklama ihtiyacı var. Markayöneticiliğinin de bu açıdan önem kazanan diğer gözde meslekler arasında yer alacağını söyleyebiliriz. Marka yönetiminin hiç azımsanmayacak önemdeki birparçası da markaların sanal mecralardaki yönetimi olacak.”

Sanal alem işbaşında

Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka ise teknolojideki gelişmelerle bağlantılı olarak gençlerin son bir yılda IT ve finans sektöründe denetim veya vergi bölümlerini ya da bankalarda yönetici adayı (Management Trainee) pozisyonlarını daha çok tercih ettiklerini söylüyor. “Son dönemde iş arama görsel basından çok sanal mecralara taşındı. İş portalları ve sosyal medya alternatif arama kanalları oldu. İlanlarda ise pozisyonlar daha kırılımlı hale geldi” diyen Yaka, iş arayanların sosyal medyayı profesyonel networking yaparak iş arama aracı olarak daha fazla kullanmaya başladığını belirtiyor.

En popüler bilişim

Ebru Çapa – Monster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı

2011 yılında yeni mezun olmuş adaylar baz alındığında en çok başvurulan meslek gruplarının satış, iş geliştirme, mühendislik, muhasebe, denetleme, pazarlama ve insan kaynakları olduğunu görüyoruz. Son altı ayda Monster’da yer alan en popüler iş ilanları ve meslek gruplarıysa şöyle sıralanıyor:

* Bilişim teknolojileri/yazılım geliştirme

* Danışmanlık/yönetim danışmanlığı

* Finans/banka/muhasebe/denetim

* İdari işler/büro/sekreterya

*Mühendislik

* Müşteri hizmetleri/çağrı merkezleri

* Pazarlama/ürün yönetimi/halkla ilişkiler

* Sağlık/tıp

* Satış/iş geliştirme

* Yönetim/stratejik planlama

Fizyoterapist ve diyetisyenler işsiz kalmıyor

Hızla gelişen teknolojinin iş hayatını büyük ölçüde etkisi altına alması, geleceğin mesleği dendiğinde hep bilgi teknolojileriyle ilgili alanları akıllara getiriyor. Aileler ve çocuklar gelecekte kimlerin işsiz kalmayacağına kafa yorarken bilgisayar, mühendislikle ilgili fanteziler kuruyor. Oysa günlük yaşamı yakalayan fikirler her dönemde sahiplerini en hızlı zengin eden girişimler olmuştur. Uzmanlara göre meslek seçerken çok fantastik davranmak yarar getirebilir ancak bugünün yaşam koşullarını da göz ardı etmemekte fayda var. Türkiye bir yandan yeni doğumlarla gençleşirken bir yandan da ciddi oranda bir nüfus yaşlanıyor. Kadınlar iş hayatında giderek daha çok rol aldıkça bu yaşlıların da bebeklerin de profesyonel bakıma ihtiyaçları artıyor. Şu anda eğitimsiz çalışanlara bin 500 TL aylık ücretle bebeğini ve ebeveynini teslim eden aileler var. Gelecekte ise bu hizmet alanı daha eğitimli personel ihtiyacına doğru kayacak. Bu nedenle çocuk gelişimi ve yaşlı bakımı gibi meslekler gerçek anlamda iş garantili olarak görülüyor. Aileler özellikle yaşlı hastalar için fizyoterapist lisansı olan profesyonelleri tercih edecek. Bu kişiler kendi şirketlerini bile kurabiliyorlar. Bir diğer alan da diyetisyenlik. Diyetisyenlik eğitimi alanlar, Anadolu üniversitelerinden bile mezun olsalar anında bulundukları şehirdeki özel hastanelerde iş buluyorlar. Üstelik büyük şehirlere göç etmeleri de gerekmiyor.

Sabah/iş’te insan – 31 Temmuz 2011

Üniversite Tercihleri Geleceğin Meslekleri Bölümleri, Hangi Bölümleri Seçersem İş Bulmam Daha Kolay Olur, Geleceğin En Gözde Meslekleri, Geleceği Olan Meslekler ve Bölümler 2018 2019

2011 Üniversite Tercihlerinde Hangi Bölümü Tercih Ettiniz/Edeceksiniz ? Gerekçeleriyle aşağıdan anında yorumlarınızı yazabilirsiniz …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Hemsirelik zor mu??tavsiye edermisiniz

 2. Mahmut dedi ki:

  Beslenme ve diyetetik okuyan bilgisi olan ?

 3. EMİRHAN dedi ki:

  merhaba ben kimya mühendisliği okumak istiyorum Selçuk üniversitesinde istiyorum ama nasıl bir eğitim sistemi var acaba

 4. beyza nur dedi ki:

  merhaba ben sosyal hizmetler bölümünü okumak istiyorum acaba ben mezun oluncaya kadar önü acılır mı? lütfen cevap verin acill.

  1. Ferhat dedi ki:

   Ben okudum kpps puanı çok artı ama özel iş konusunda çok yaygı ve çeşitli bir meslek

 5. Anonim dedi ki:

  İç mimarlık nasıl

 6. Paramedik dedi ki:

  Genç kardeşlerim.Att bölümü nü soran bir kardeşim olmuş onada cevap veren bir dangalak !. kardeşimiz sormuş önü açıkmı atama nasıl.Dangalak cevaplamış okulu bitir hemen atanirsin.2 yillik paramediğim 80 puan kpss aldım hani benide atasana ? .

 7. Anonim dedi ki:

  Arkadaslar fen edebiyat cografya nasil acaba

 8. Tek tokatli dedi ki:

  Kardesim akliniz varsa hopayi asla.yazmayin herkonuda tehlikeli bir yer tercihlerde artvin yada ilceleri yazarsaniz hemen gelir valla aman dikkat edin yazmayin

 9. Tek tokatli dedi ki:

  Kardesim akliniz varsa hopayi asla.yazmayin herkonuda tehlikeli bir yer tercihlerde artvin yada ilceleri yazarsaniz hemen gelir valla aman dikkat edin yazmayin

 10. BBZE dedi ki:

  Ilahiyati ne bekliyor ??????

 11. elif dedi ki:

  Perfüzyonist.okumak istiyorum. Taban puanları.atanma puanları nasıl bilgi verirmisiniz.

 12. Berivanefe dedi ki:

  Att okumayı düşünüyorum önü açıkmı iş imkânı olarak acaba?

  1. kararsız dedi ki:

   Açık puanı ve sıralaman önemli

  2. Anonim dedi ki:

   BÖLÜM KAPANDI Kİ GEC KALDIN

 13. Rumeysa dedi ki:

  Valla gençler işsiz kalmak istemiyorsanız sosyal hizmetler okuyun

  1. emre dedi ki:

   Sosyal hizmetinde önü kapandı gibi geçen sene kpss atamalarında boş kadro kalmıştı 2016’da 78’le atadı açık öğretimden sosyal hizmet açtılar falan zaten yılda 10bin kişi ordan mezun olacak kısacası biraz sıkıntılı

 14. Kübra dedi ki:

  Moda tasarım bölümü okumak istiyorum…sizce nasıl bir bölüm…eğitimini nasıl almak gerekir…geleceği var mı??

  1. Modacı hatun dedi ki:

   Tavsiye etmem kendim okuyorum çok pişmanım önü açık değil çok bırakan arkadaş im var

  2. Anonim dedi ki:

   ilerdecinnetgeçirmekistemiyosanokumaben melsleklisesinde 4 yık okudum isteyerek gelen bile kurtuldugu için dua ediyodu

 15. Asdf dedi ki:

  Cok gereksiz bir universite asla ve asla gelinmemrsi gerekiyor kirgizlar onlari ifade edecek kelime yok igrencler gecen gun toplanti oldu kirgizin biri rekyore turkiyenin okuli acarken verdigi parayi biz versek turkler burdan gidermi dedi mal bunlar turkler burdan gitse ac kalicak haberi yok okul desen sadece rusca acisindan iyi onuda zaten gidip rusyada ogrenirdin ne isin var 3.dunya ulkesinde Turkiye her yil dunyanin paradini yolluyor buraya yazik yani hic birine degmez egitim desen yerlerde kampus koy gibi sosyal aktivite 0 adamlar yobaz burasi kirgizstan burasi bizim kafasinda hepsi salak yabanci demek doviz demek onu bile bilmiyorlar vahsiler insanlikdan birsey anlamiyorlar okuz gelmis okuz gider bunlar sakin gelmiyin asla okunca bir yer degil en buyuk pismanligim burasi zaman kaybi hatta ve hatta manas yerine universiteye gitmeseniz hayatiniz icin daha iyi olur aslaaaa aslaaa aslaaa gelmeyin bizi sevmiyorlar hepsi cahil.

  1. Tülin dedi ki:

   Sen kimsin bi tanıt yada siz kimsiniz ? Burdan bakınca pek sevilecek bir yönün de yok ki sevilesin.

 16. saliha dedi ki:

  Sosyal hizmetler uzmanı olmak istiyo rum

 17. samet dedi ki:

  Sosyal bilimleri için hangi dersler çözülmeli

  1. ElifAdınız ... dedi ki:

   Tarih, cografya, felsefe çalışmalısın

 18. ibrahim dedi ki:

  Arkadaşlar sakin olun

 19. Nil dedi ki:

  Özel eğitim nasıl bilen var mı

 20. Nil dedi ki:

  Özel eğitim nasıl bilen varmı

  1. ibrahim dedi ki:

   Bana ulaşabilir misin

  2. lidya dedi ki:

   ts den alıyo önü açık sanırsam.

 21. u.f dedi ki:

  Ameliyathane hizmetleri bolumu nasil bilgisi olan var mi

 22. ramo dedi ki:

  Arkadaslar arkeloji okurken universite maddi destek veriyormu

  1. Anonim dedi ki:

   Ben arkeoloji okuyorum istihdam imkanı yok he seviyorsan ilgin varsa baska fakat şüpedeysen tavsiye etmem.

  2. Corel dedi ki:

   Arkadasa katiliyorum. Arkeoloji genelde maddi durumu iyi olan insanlarin hobi olarak okudugu bolum . Pek istihdam yok.

 23. Aliyeeee dedi ki:

  Herkes birsey yaziyor. Duzgun bisey yazin ben kazandm ama gidip gitmemekte kararsizim yeter ya

 24. Can dedi ki:

  Pazarlama bölümü hakında bilgisi olan varmı acaba

  1. saliha dedi ki:

   Abim okudu hiçbir ise yaramiyor

 25. ayse dedi ki:

  Ben odtu istqtistikle itu meteoroloji muhendisligi arasinda kaldim. Yardimci olabilir misiniz?

 26. Gizem dedi ki:

  Isletme bilgi yonetimi okumak istiyorum is bulabilirmiyim sizce bu alanda bu alan hem iktidat isletme yonetim hemde bilgisayar teknolojileri uzerine bir bolum

 27. Ferhat Asa dedi ki:

  Ya ben sadece ts girdim sınava 279 puan aldım önü açık bölümler bilmiyırum yardımcı olabilirmisiniz izmir ısparta olsa güzel olur

  1. MNG kargo dedi ki:

   Sanat tarihi oku kardeşim.

  2. gülay dedi ki:

   Valla kardesim sen bir daha hazirlan veya git 2 yillik baska bisey oku ygs ile sanat tarihinden falan bisey cikmaz ben sanat tarihini dondurup ikinci univ hakkiyla sosyal hizmetler okuyucam

   1. Anonim dedi ki:

    Bende sanat tarihi okuyorum isteyerekte gelmedim hiç iyi bölüm değil okuma 2 yıllık oku sağlık oku

 28. Faik yaşar dedi ki:

  Att bölümü özelden puansız alıyor mu hangi üniversiteler alıyor bilen varsa haber verebilirmi rica ediyrm

  1. u.f dedi ki:

   Turkiyede ucretli universiteler 240 puan civariyla kapatti ve kibrista da ucretli olarak 228 puanla kapatti bu yil

 29. Cumali dedi ki:

  Benim ygs4 300 puan hangi bölümü okucama karar verwmedim yardim edermisiniz

 30. ruken dedi ki:

  Mrb edebiyat öğretmenliği yoksa tarih mi tercih etmeliyim lütfen bir fikir verin kafam çok karışık

  1. ayhan dedi ki:

   Tabiki edebiyat
   tarihte acikta kalir ac kalirsin

  2. lidya dedi ki:

   tarihin ataması yok.

 31. halime dedi ki:

  Meraba ben iki yıllık van yyü maliye istiyorum varmı vanda

  1. Beren dedi ki:

   İlçesinde var erişte

 32. Beyza dedi ki:

  Ingilizce öğretmenliği

  1. erdem dedi ki:

   bence hedefiniz öğretmenlikle beyza hanımdediği gibi inglizce yada arapça öğretmeni tercih etin öğretmenlikte bunların yıldızı parlıyor

 33. MEHMET dedi ki:

  YGS 2 44K LYS1 MAT 44 GEO 25 LYS2 FZK 20 KİM 25.5 BİYO 14 LYS KAC BİN OLUR

  1. Enes dedi ki:

   Kardeşim puanzadan gir bak ordan herşey görünüyor. 2013 2014 2015 hepsindeki sıralamanı söylüyor bu sene kolaydı biraz sen sıralamnın üstüne bi 7 bin koy. Örnek 22k dasın 29 k de

 34. elif dedi ki:

  ben matematik okucam bölüm hakkında bilgisi olan yazsın iş imkanları nası…

  1. Ali dedi ki:

   Asgari ücret maaşıvar.devlete atanman llazım

 35. zekiye dedi ki:

  Polislik dört yıla çıkacak mı

  1. ayse dedi ki:

   nıye üniversitemi oldu ki 4 yıl olsun ya böyle sacmalık olmaz

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781