Ülkemizde Madenlerin Çıkarıldığı Yerler ve Kullanım Alanları
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Ülkemizde Madenlerin Çıkarıldığı Yerler ve Kullanım Alanları

komurÜlkemizin bir çok bölgesinde yeraltından maden kaynakları çıkarılmaktadır. Ayrıca ülkemizdeki maden ocakları ile bu çıkarılan madenlerin işlenmesi için kurulan fabrikalar birbirine yakındır. Yani madenlerin işlendiği fabrikalar, maden ocaklarının bulunduğu yerlerde ya da çevrelerinde kurulmaktadır. Çünkü madenlerin işlenecek yere nakledilmesi oldukça ekonomik bir güçtür. Fabrikaların maden ocaklarının çevresinde olması ise daha az maliyetli olmaktadır.

Ülkemizde Madenlerin Çıkarıldığı Yerler:

BAKIR: Ülkemizde Elazığ-Ergani, Artvin-Murgul, Kastamonu-Küre illerinde çıkarılmaktadır. Bakır madeni ülkemizde elektrik motoru ve kablo üretiminde ayrıca süs eşyası yapımında sık sık kullanılmaktadır.

DEMİR: Ülkemizde Sivas-Divriği, Balıkesir-Eymir, İzmir-Torbalı bölgelerinde fazlasıyla bulunmaktadır. Demir madeni ülkemizde en fazla inşaat sektöründe sanayi alanında kullanılmaktadır.

KROM: Türkiye’de Muğla-Fethiye, Denizli-Bursa, Elazığ, Kayseri, Adana, Mersin gibi illerde ve bu illerin çevrelerinde krom madeni çıkarılmaktadır. Krom madeni; çelik yapımında ve kaplamalarda yaygın olarak kullanılır. Örneğin; evlerimizin kapılarında, balkon korkuluklarında, apartman korkuluklarında krom bulunmaktadır.

LİNYİT: Bir tür kömür madenidir. Linyit ülkemizde; Kütahya-Tunçbilek, Manisa-Soma, Kahramanmaraş- Elbistan bölgelerinde çıkarılmaktadır. Linyit madeni termik santrallerde enerji kaynağı olarak ve konutlarda ısınma ihtiyacını gidermek için kullanılmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi madenlerin işlendiği fabrikalar bu maden bölgelerine yakın yerlerde kurulmuştur ve kurulmaktadır. Çünkü maden oldukça ağır ve taşınması maliyetli maddedir. Bu nedenle de madenlerin işletilmesi için fabrikalara taşınması açısından maliyeti en aza indirmek amacı ile fabrikalar, maden rezervlerine yakın yerlere kurulmuştur.

Ülkemizde Madenlerin Çıkarıldığı ve İşlendiği Yerler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. veli dedi ki:

    Ülkemizde Madenlerin Çıkarıldığı Yerler çok işime yaradı teşekkürler

  2. veli dedi ki:

    on numara 5 yıldız

Yorum Yaz