Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Ülkemizde Kutlanan Dini ve Milli Bayramlar Nelerdir?

Aşağıda ülkemizde kutlanan dini ve milli bayramlar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde birçok dini ve milli bayram kutlanmaktadır. Ülkemizin tarihi geçmişi ve köklü yapısı tarihte zaferlerin yaşanmasını sağlamıştır. Dindar millet olma şahsiyetini ve hüviyetini taşıyan Türkler dini bayramlara da önem vermiştir. Milli bayramlar da kahramanlıklar, yiğitlikler, zaferler yapılan ve kazanılan günlerin yad edilmesi olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde dini ve milli bayramlara verilen önem çok büyüktür. Kültür yapımızda dini ve milli bayramlar tarihi şuur devamlılığı içinde bizim için çok değerli olmuştur. Ülkemizde İslam kültür yapısının etkisi nedeniyle dini bayramlar toplumda büyük bir coşkuyla yaşanmaktadır. Bununla beraber milli bayramlar da milletimizin tarihteki etkin rolü nedeniyle coşkuyla kutlanmaktadır.

Ülkemizde kutlanan dini bayramlar şu şekildedir:

*Ramazan Bayramı

*Kurban Bayramı

Ülkemizde kutlanan milli bayramlar şu şekildedir:

*23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

*19 Mayıs – Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

*30 Ağustos – Zafer Bayramı

*29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı

Bayramlar kültürlerin yaşatılmasında ve korunmasında önemli bir yere sahiptir. Bayramların yaşanması toplumsal değerlerin korunmasını da sağlar. Toplumsal değerlerin korunması şuurlu nesillerin yetişmesini de sağlar. Nesillerin yetişmesi ülkemizin geleceği için de çok önemlidir. Ülkemizin bağımsız ve müreffeh bir ülke olması nesillerin geleceklerine bağlıdır. Bu bakımdan kültür dokusunun sosyal doku ile birlikte korunması gerekir.

Ülkemizde Kutlanan Dini ve Milli Bayramlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Halim dedi ki:

    Dini bayramlarda Konya ya köyümüze gidiyoruz ve her bayram mahalleden arkadaşlarımla şeker toplamaya gideriz mahallede kapısını çalmadığımız ev kalmaz ama eve gelince koca bir poşet sekerim olur :)

Yorum Yaz