Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2021

Ülkemizde Dokuma , Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri

Ülkemizde Dokuma , Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri hakkında yazı, Ülkemizde Dokuma , Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri nelerdir konularındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Ülkemizin alanında en büyük ülkelerden birisi olduğu dokuma ve deri sanayisinin ürünleri hayvancılık ve pamuk üretiminin fazla olduğu yerlerde gelişmiştir.

Özellikle doğu anadolu da hayvancılık çok yaygın yapıldığından ötürü, mera hayvancılığının da gelişmiş olmasından dolayı. Giyim ve dokuma sanayisi ürünleri kolaylıkla elde edilebilmektedir, ayrıca sığır ve dana gibi büyükbaş hayvanların da yetiştirildiği ülkemizde onların da derilerinden giyimde yararlanılmaktadır.

Her gün binlerce hayvan yeme amaçlı kesilmektedir, derileri ise sanayi de kullanılmak üzere değerlendirilir. Hem milli ekonomi hem de hayvancılar bu işten karlı çıkarlar.

Ülkemizde dericiliğin sebepleri:

Hayvancılığın yaygın olmasına bağlı olan, hammadde bolluğu ülkemizde dericiliğin gelişmesinin başında gelen sebeplerdendir.

Dokuma ve giyim sanayi:

Tarımsal anlamda gelişmiş olan ülkemizde , geniş ve verimli araziler bulunmaktadır. Adana ve Diyarbakır gibi illerimiz dokuma ve giyim sanayisinde kullandığımız pamuğun üretimini karşılamaktadır.

Ülkemiz iklimi gereğince dünyanın en iyi pamuklarını yapmaktadır. Hayvancılığın da yaygınlığından ötürü o hayvanların tüyleri de dokumacılık alanında kullanılmaktadır.

Ülkemizde dokuma ve giyim sanayisinin gelişmesi

Ülkemizde pamuk üretimi yaygındır, hayvancılıktan yüksek miktarda yün elde edilir.

Tekstil sanayisinin taleplerle gelişmesi.

Ülkemizde Dokuma , Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz