Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Ülkemizde Bulunan Madenler ve Çıkarıldıkları Yerler

Aşağıda ülkemizde bulunan madenler ve çıkarıldıkları yerler kısaca olarak ele alacağız.

Kıymetli doğal kaynakların yer altından çıkarılarak işlenmesi sonucunda madenler kullanılmaktadır. Madenler yer altında uzun süre bekleyen fosil atıkların ya da bazı elementlerin bir araya gelerek kıymetli eserler ortaya çıkarması sonucunda oluşmaktadır. Madenlerin çıkarılması ve işlenmesi sonucunda ekonomik kalkınma sağlandığı gibi bir gelişmede yaşanmaktadır.

Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafya üzerinde birçok yer altı kıymetli madeni bulunmaktadır. Bu madenlerin işlenerek ham madde olmaya ve kaynak oluşturmaya hazır hale gelmesi en çok endüstri alanlarını etkilemektedir. Endüstriyel üretim geliştikçe ticari faaliyetler de gelişim göstermektedir.

Ülkemizin hemen her şehrinde kıymetli madenler bulunmaktadır. Ülkemizde dünya bor rezervinin %70’î  ile birlikte birçok kıymetli maden bulunmaktadır. Ayrıca yer altı enerji kaynakları tesisi de ülkemizde yer almaktadır. Bu nedenle maden işletmeciliği alanında gelişim gösteren bir ülke konumunda bulunmakta ve bu alanda yatırımlarımız da devam etmektedir.

Ülkemizde bulunan madenler ve çıkarıldıkları yerler şu şekildedir:

Krom

Çok sağlam ve cila tutan bir malzeme olduğu için madeni eşya üretiminde kullanılmaktadır. Paslanmayan ve dış ticarette kullanılan bir maden olarak ülkemizde çıkarılmaktadır. Ayrıca çelik üretiminde de kullanılmaktadır.

Çıkarıldığı yerler: Guleman, Malas, Fethiye, Dalaman, Denizli, Bursa, Aladağ gibi yerlerdir. Antalya ve Elazığ işletim alanlarında işlenmekte ve doğal olarak buraya taşınmaktadır.

Demir

Sanayinin en temel kaynak maddesi olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanı çok çeşitlidir. Hemen her alanda demir bir ihtiyaç olarak insanların önüne çıkmaktadır. Ülkemizde birçok yerde çıkarılmaktadır.

Çıkarıldığı yerler: Divriği, Çam Dağı, Edremit, Torbalı, Simav, Bingöl, Kahramanmaraş gibi yerlerde çıkarılmaktadır. İskenderun, Karabük ve Ereğli gibi yerlerde işlenmektedir. Demir deyince akla Doğu Anadolu toprakları gelmektedir.

Bakır

Çinko ve kurşun yataklarının olduğu yerde genelde bakır madeni de bulunmaktadır. En iyi iletkenlerden biri olarak özellikle endüstriyel anlamda iletken madde olarak teknik kalkınma gerektiren yerlerde kullanılmaktadır. Bakır ülkemizde birçok yerde çıkarılmaktadır. Bakır mutfak eşyaları alanında da kullanılmaktadır.

Çıkarıldığı yerler: Murgul, Ergani, Küre ve Çayeli civarında çıkarılmaktadır. Ergani, Murgul ve Samsun gibi işletme alanlarına taşınmaktadır.

Bor Mianrelleri

Bor minarelleri dünya rezervlerinin %70’inin ülkemizde olduğu bir madendir. Borun kullanım alanları çok geniştir. Bor minarelleri ev ve mutfak eşyalarından, endüstriyel üretim alanlarına kadar her alanda kullanılmaktadır. Özellikle yakıt olarak uzun ömürlü bir şekilde sarf edilmektedir.

Çıkarıldığı yerler: Balıkesir Bursa, Eskişehir, Seyitgazi gibi yerlerde çıkarılmaktadır. Bor minarellerini işleme alanları ülkemizde çok dardır. Bu nedenle ihraç edilmektedir.

Mermer

Mermer çok kullanışlı bir malzemedir. Yeryüzüne yakın alanlarda dağlık kısımlarda çıkarılmaktadır. Mermer ülkemizde çok bol olarak bulunmaktadır.

Çıkarıldığı yerler: Afyon, Bilecik, Gemlik, Bandırma gibi yerlerde yoğunlukla çıkarılmaktadır.

Petrol

Petrol fosil yakıt olarak bilinmektedir. Yakıt olarak sanayi alanlarında ve otomotiv endüstrisinde işlenmektedir. Ülkemizde sadece bir yerde çıkarılmaktadır.

Çıkarıldığı yerler: Batman.

Ülkemizde, fosfat, volfram, kömür, petrol, doğalgaz, boksit, çinko, kurşun, cıva da çıkarılmaktadır. Ülkemizde madenler bakımından yer altı zenginlikleri bulunmaktadır.

Ülkemizde Bulunan Madenler ve Çıkarıldıkları Yerler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Duru dedi ki:

  Manisa’da kömür Zonguldak’ta da manganez madeni var. Ödevim için yeterli değildi.Kırklareli ve Iğdır’da bulunan Madenlerede ihtiyacım var.Bingöl’den Demir madeni çıkarıldığını öğrendim

 2. eda dedi ki:

  Valla teşekkür ediyorum madenler ödevimde işime çok yaradı elinize sağlık süpersiniz.

 3. Enver dedi ki:

  Bu yaziyi kim yazdi

 4. Nurettin Güldoğan dedi ki:

  Türkiyenin en büyük demir işletmeleri Sivas Divriği ve Kayseri Yahyalı’dadır

Yorum Yaz