Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Türklerin Sürülerini Otlatmaya Çıkardıkları Günü Bayram Olarak Kutlamalarının Nedenleri Ne Olabilir?

Aşağıda Türklerin sürülerini otlatmaya çıkardıkları günü bayram olarak kutlamalarının nedenleri ne olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Türkler, tarım ve hayvancılık toplumu olarak yüzyıllar boyunca yaşamışlardır. Hem göçebe olarak yaşamaları hem de tarımla birlikte yerleşik hayata geçmeleri özellikle hayvancılık alanında tecrübe kazanmalarına neden olmuştur. Kültürel olarak toprağa bağlı bir hayat süren Türkler doğadaki bazı hareketlilikleri kendileri için mutlu olunması gereken günler saymışlardır.

Türklerin sürülerini otlatmaya çıkardıkları günü bayram olarak kutlamalarının nedeni kıtlığın, açlığın, yokluğun, çoraklığın bitmesi, bereketin, bolluğun ve geçimin artması nedeniyledir. İnsanlar dertlerinden, tasalarından geçim sıkıntısı çekmediklerinde sıyrılırlar. Bu nedenle Türkler sürülerini otlatmaya başladıkları günleri bayram olarak kutlayıp o güne özel bir anlam yüklemektedirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. songül dedi ki:

    Türkler, sürülerini otlatmaya çıkardıkları günü bayram olarak kutluyormuş çok ilginç. Ama bende şöyle düşünüyorum hayvanların otlamaya çıktığı zaman baharın gelişini simgelediği için kutlanmış olabilir.

Yorum Yaz