Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Üye Olması Hakkında Bilgi

Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Üye Olması Hakkında Özet Bilgi

Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Katılması (18 Temmuz 1932)

Milletler Cemiyeti, I. Dünya Savaşı’nın galip devletleri tarafından kurulmuştu. I. Dünya Savaşı’nda yaşanan yıkım, devletleri harekete geçirmişti. ABD Başkanı Wilson’un talebi doğrultusunda
1920’de kurulan Cemiyetin amacı, bir daha böylesine büyük bir yıkımın yaşanmaması için devletler arasındaki sorunlara barışçıl yollardan çözüm bulmaktı.

Ancak Cemiyet, kısa bir süre sonra büyük devletlerin, özellikle de İngiltere’nin güdümüne girdi. Barışı korumak yerine, güçlü devletlerin çıkarlarını korumaya başladı. Uluslararası sorunların çözümünde taraflara eşit yaklaşmak yerine, tarafgir davrandı. Bu durum, diğer devletlerin Cemiyete duydukları güven duygusunun sarsılmasına sebep oldu.

Cemiyetin takip ettiği tarafgir tutumdan en fazla rahatsız olan devletlerden biri de Türkiye idi. Özellikle Musul sorununda Cemiyetin takip ettiği İngiliz yanlısı politika, Türkiye’yi fazlasıyla rahatsız
etti. Bu nedenle Türkiye uzun süre Cemiyete mesafeli durdu ve üyelik başvurusunda bulunmadı.

Türkiye’nin uluslararası sorunların çözümünde takip ettiği barışçıl dış politika, dünya devletlerinin takdirini toplamıştı. Bunun üzerine İspanya, Türkiye’nin üye olması için Milletler Cemiyetine öneri sundu. İspanya’nın önerisini kabul eden Cemiyet, Türkiye’ye üyelik teklif etti. Dünya barışına katkı sunmak isteyen Türkiye, bu teklifi kabul ederek 18 Temmuz 1932’de Milletler Cemiyetine üye oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasret dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Üye Olması Hakkında Bilgi ödevim için kullandım, ben Trabzon birincisi hasret hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz