Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Montrö Boğazlar Sözleşmesi Maddeleri Kısa

Montrö Boğazlar Sözleşmesi Maddeleri nelerdir? kısaca

Lozan Antlaşması’nda, Türkiye’nin Boğazlar üzerindeki egemenlik haklarını sınırlayıcı hükümler yer alıyordu. Boğazların uluslararası bir komisyon tarafından yönetilmesi, Türkiye’nin egemenlik haklarına zarar veriyordu. Boğazların her iki yakasında askerden arındırılmış bölge oluşturulması da Türkiye’nin güvenliğini tehdit ediyordu. Boğazların savunması ise Milletler Cemiyetinin
sorumluluğuna bırakılmıştı. Türkiye, o dönemin şartları içinde bu hükümleri kabullenmek zorunda kalmıştı. Ancak ilerleyen yıllarda ortaya çıkan yeni durumlar, Türkiye’nin güvenliği açısından Lozan Antlaşması’nın Boğazlarla ilgili hükümlerinin gözden geçirilmesini gerekli kıldı.

Almanya ve İtalya’nın Akdeniz ve Ortadoğu üzerinde saldırgan bir politika takip etmesi, diğer bölge ülkeleriyle birlikte Türkiye’yi de tedirgin etti. Türkiye ortaya çıkan bu durum karşısında Lozan Antlaşması’nın Boğazlarla ilgili hükümlerinin yenilenmesi için Milletler Cemiyetine başvurdu. İtalya dışındaki bütün ülkeler Türkiye’nin başvurusuna olumlu yaklaştı. İsviçre’nin Montrö kentinde Boğazlarla ilgili kararları görüşmek üzere yeni bir konferans toplandı. Konferansın sonunda, bugün hâlâ geçerliliğini koruyan Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalandı (20 Temmuz 1936).

Montrö Boğazlar Sözleşmesi Maddeleri

▪ Boğazların yönetimi Türkiye’ye devredilecek.
▪ Askerden arındırılmış bölge kaldırılacak. Türkiye buralarda askerî tedbir alabilecek.
▪ Boğazların güvenliği Türkiye’nin yetki ve sorumluluğunda olacak.
▪ Boğazlardan ticaret gemilerinin geçişi serbest ve ücretsiz olacak, savaş gemilerinin geçişi belli kurallara bağlı olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sebile ölmez dedi ki:

    kısa sade beğendim, Montrö Boğazlar Sözleşmesi Maddeleri Kısa ödevim vardı, Tekirdağ okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz