Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Coğrafi Konumunun Önemi

Turkiyenin-cografi-koordinatlari-konumuTürkiye; Dünya üzerinde eski kara kütleleri olarak isimlendirilen Asya-Avrupa ve Afrika kıtalarının birleştiği noktada yer almaktadır. Türkiye topraklarının büyük bir kısmı Anadolu yarımadası olan Asya’da yer alırken Trakya yarımadası da Avrupa kıtasında yer almaktadır. Dolayısı ile de Türkiye hem Asya hem de Avrupa ülkesi olarak bilinmektedir ki nitekim de böyledir. Bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin coğrafi konumu oldukça önemlidir.

Türkiye, 26-45 derece doğu meridyenleri ve 36-42 derece kuzey paralelleri arasında yer almaktadır ve Türkiye’nin başlangıç meridyeni İngiltere’deki gözlem evi olan Greenwich’ten geçmektedir. Ülkemizin kuzey ve güney doğrultusunda 6 enlem farkı bulunmaktadır. Bu da 666 kilometre mesafeye denk gelmektedir. Ülkemizin doğusu ve batısı arasında da 19 boylam farkı bulunmaktadır. Bu fark 76 dakikaya denk gelmektedir. Yani ülkemizin en doğusu ile en batısı arasında 76 dakika saat farkı bulunmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Türkiye, hem Asya hem Avrupa ülkesidir. Bu coğrafi konumun Türkiye’ye faydaları oldukça fazladır. Çünkü bu özel konumu sayesinde ülkemiz üç kıtayı birbiri ile birleştiren köprü vazifesini görmektedir. Diğer bir açıdan baktığımızda Türkiye’nin bir bir kısmını Anadolu yarımadası oluşturmaktadır ve bunun sonucunda da Türkiye’nin üç tarafı da denizlerle çevrilidir. Türkiye’nin üç tarafını çevreleyen bu denizler; Cebel-i Tarım Boğazı ile Atlas Okyanusuna, Süveyş Kanalı ile Hint Okyanusuna bağlanmaktadır. Böylece Türkiye deniz ulaşımı konusunda da önemli bir konuma sahip olmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı bu yarımadanın üzerinde kurulan tüm devletler “amfibi” devlet niteliği taşımaktadır.

Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Coğrafi Konumu Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz