Türkiye’de Topraklardan Yararlanma

Ülkemizde her bölgede iklim farklılıkları görülmektedir bu nedenle de ülkemizde topraklar da bol olmakla birlikte farklı özellikler göstermektedir ve bu topraklar bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’de topraklardan yararlanma kısaca hakkında sizlere hazırladığımız bilgileri sunacağız.

turkiyede-tarimÜlke ekonomisi açısından toprak bir ham madde olarak büyük önem taşımaktadır. Özellikle sanayi alanında toprak ham maddesi ile seramik, fayans, kiremit, tuğla, çimento gibi üretimler yapılmaktadır. Aynı zamanda toprak kullanılarak ormancılık, hayvancılık ve bitki yetiştiriciliği gibi faaliyetler de yapılmaktadır.

Ülkemizde bulunan toplam arazinin %31,1 oranındaki kısmında tarım yapılmaktadır ve bu tarım alanlarında kullanılan toprakların bulunduğu bölgelerin iklim özellikleri farklı olduklarından  dolayı bu bölgelerde yetiştirilen ürün çeşidi de oldukça fazla olmaktadır ve genellikle tahıl ürünleri ile bitkisel ürünler üretilen ürünlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Toprak hayvancılık faaliyetlerinde de kullanılmaktadır. Mesela; maki ve çalı bitki örtüsünün fazla olduğu bölgelerde kıl keçisi yetiştirilirken; çayırların olduğu bölgelerde de sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra toprak aynı zamanda sanayi alanında da fazlasıyla kullanılmaktadır. Özellikle seramik, porselen, kiremit, tuğla ve çömlek gibi ürünlerin ham maddesi topraktır. Toprak ham madde olarak bir çok işlemden geçirilip işlenerek seramik, porselen, kil, çömlek ve kiremit gibi ürünlere dönüştürülmektedir.

Toprağın kullanılarak üretildiği kil, Türkiye’den diğer bir çok Avrupa ülkesine ihraç edilen ürünlerin başında gelmektedir.

Türkiye’de Topraklardan Hangi alanlarda Yararlanılır Konusu Hakkında Sizler de Bilgilerinizi ve Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.